תזונה וניתוחי קיצור קיבה

26 שאלות גולשים בהמשך העמוד - לזימון תורים התקשרו 03-3741326

נכתב ע”י ענבר ויטנברג – דיאטנית קלינית בריאטרית Msc – יעוץ וטיפול באנשים הסובלים מעודף משקל או השמנה ובאנשים לפני ואחרי ניתוח בריאטרי. אימון לשינוי בגישת NLP.

בחירת מזון נכונה, לימוד הרגלי אכילה נכונים, ושינוי חשיבה יחד עם הקפדה על התקדמות בתזונה שלאחר ניתוח בהתאם להנחיות חשובים לירידה תקינה במשקל, לשמירה על ההישגים לטווח ארוך, לשמירה על מצב תזונתי תקין מניעת חסרים בויטמינים מינרלים ושאר רכיבי תזונה ולמניעת ופגיעות בריאותיות.
לצורך כך מומלץ מאד לקבל ליווי מתמיד לאורך כל הדרך מדיאטנית בריאטרית מנוסה, כזו שהתמחתה בעבודה עם מנותחי קיצורי קיבה. דיאטנית כזו תעזור לכם ללמוד מחדש אכילה עם הקשבה לצרכי הגוף. היא תסייע לכם ללמוד לא רק מה וכמה לאכול, כאשר ה”כמה” מושפע מאוד מסוג הניתוח עצמו בדרך כלל, אלא גם איך לאכול ולמה לאכול. הליווי צריך להיעשות גם בתקופה שמיד לאחר הניתוח, אך גם בהמשך ולמעשה מומלץ שיעשה לאורך כל הזמן, כמובן בתדירות משתנה בהתאם לצרכים.

תזונה לפני ניתוח בריאטרי:

חשוב מאד להתחיל את הליווי מספר חודשים לפני הניתוח. חשיבות הליווי הטרום ניתוחי הוא כדי להבין היטב באילו היבטים הניתוח מסייע – הקטנת הכמות הנאכלת של מזון מוצק בארוחה ספציפית והקטנת הרעב – ואילו מה הם השינויים שחשוב לעשות לבד ובהם הניתוח לא ממש עוזר – הפחתת אכילה נשנשנית, הפחתת החשק למתוק, ארוחות מסודרות ועוד. בנוסף במפגשים שלפני הניתוח, תסייע הדיאטנית למטופל להבין מה מחכה לו אחרי הניתוח כולל הקשיים המצפים לו וכן תסייע ביצירת צפיות הולמות ומציאותיות מהניתוח.
מומלץ עוד לפני הניתוח להתחיל לתרגל את השינויים הנדרשים בהרגלי האכילה כמו הפסקת שתיה מתוקה ומוגזת, תרגול ולמידת אכילה איטית ולעיסה טובה, הפחתת אכילת מתוקים וחטיפים מלוחים בעיקר אצל מי שהמזונות האלה תופסים חלק גדול מהתפריט היומי. תרגול מוקדם עוזר להתמודדות קלה יותר אחרי הניתוח.
השלמת חסרים תזונתיים: כדי לשפר את הסיכויים להחלמה אחרי הניתוח ולמנוע מחסורים אחרי ניתוח חשוב מאוד להגיע במצב תזונתי תקין לניתוח עצמו. חסרים בוויטמינים ומינרלים לפני הניתוח נמצאו כאחד הגורמים הוודאיים לחסר באותם חומרים אחרי הניתוח.
אם בבדיקות הדם שנעשו טרם הניתוח נמצאו חסרים ברכיבים מסומים כמו לדוגמה: ברזל, B12, ויטמין D, חומצה פולית ועוד, יש לתסף את המטופל בחומרים אלה עד לרמות תקינות בטרם יבוצע הניתוח. מומלץ שלא לבצע את בניתוח במצב של חסרים תזונתיים.
דיאטה דלת פחמימות – ידועה גם כ”דיאטת חלבונים” – דיאטה זו ניתנת כ-3-4 שבועות לפני הניתוח במטרה לאפשר ירידה קלה במשקל שתגרום להקטנת הכבד אשר אצל רוב האנשים הסובלים מהשמנה הוא נוטה להיות מוגדל ושומני. הצורך בהקטנת הכבד הוא כדי להקל על המנתח בניתוח המתבצע בצורה לפרוסקופית בו יש צורך להזיז את הכבד המסתיר את הקיבה, וככל שהכבד מוגדל ושומני יותר זה מקשה יותר על המנתח. למעשה כל ירידה במשקל תשרת את המטרה הנדרשת אולם כיוון שדיאטה דלת פחמימות היא זו שמאפשרת ירידה גדולה יחסית בזמן קצר יותר היא זו שמומלצת.
יש לציין שלא כל המנתחים מחייבים לבצע את הדיאטה הזו. יש כאלה שמבקשים רק מאותם מטופלים שנמצא אצלם באולטרסאונד בטן כבד שומני, יש כאלה שמבקשים מכולם, ויש כאלה שכלל לא מבקשים. יחד עם זאת חשוב להגיד כי כאשר מבצעים את הדיאטה הזו בתקופה המומלצת ולא מעבר אליה, אין בה סכנה ולכן אין מניעה לעשות אותה גם אם המנתח לא דרש. ירידה במשקל של מספר קילוגרמים לפני הניתוח היא תמיד מומלצת ורצויה. בנוסף הקפדה על הדיאטה הזו מסיעת ברכישת הרגלי אכילה מומלצים כמו ארוחות מסודרות והפחתת מתוקים וחטיפים.

עקרונות הדיאטה דלת הפחמימות:

 1. הדיאטה מוגבלת בפחמימות אך גם בשומן ובקלוריות כדי לאפשר את הירידה הרצויה במשקל.
 2. הדיאטה אינה נטולת פחמימות – בדרך כלל מותרת בה צריכה של שתי פרוסות לחם רגיל או ארבע פרוסות לחם קל המחולקות על פני שתי ארוחות – ארוחת בוקר וארוחת ערב. מעבר לכך אינה מותרת צריכת פחמימות נוספות כמו אורז פסטה תפוח אדמה קורנפלקס וכו’. אין לצרוך מאפים וחטיפים כמו שוקולדים וופלים עוגות וכו’ (גם לא כאלה ללא סוכר) או חטיפים מלוחים כמו במבה ביסלי ועוד. לגבי פירות יש המתירים צריכת פרי אחד ביום ויש הממליצים להימנע לחלוטין גם מפירות.
 3. יש להרבות בשתייה לא מתוקה – כ-8-10 כוסות כדי לאפשר הפרשה תקינה של עודפי החלבון.
 4. התפריט מורכב מ: 3 ארוחות עיקריות + 2-3 ארוחות בינים קטנות.
 5. לא מומלץ לבצע את הדיאטה מעבר לחודש לפני הניתוח גם אם עודף המשקל גדול מאד, כיוון שמדובר בתפריט שאינו מאוזן.
 6. כבר במהלך הדיאטה יש להתחיל לקחת מולטי ויטמין.

מזון עשיר בסיבים תזונתיים

תזונה לאחר הניתוח בריאטרי:

תזונה מתאימה לאחר הניתוח בריאטרי חשובה מאוד להצלחת תהליך ירידה במשקל, לשמירה על המשקל החדש לאורך זמן ולשמירה על מצב תזונתי וגופני תקין ומניעת חסרים בוויטמינים מינרלים ושאר נוטריינטים.
יש להבדיל בין ההנחיות והתפריט הניתנים בחודשים הראשונים שלאחר הניתוח לבין ההנחיות להמשך ההתנהלות. חשוב מאוד להתקדם בכלכלה ובצורת האכילה ככל שעובר הזמן מהניתוח ולא להישאר באותה כלכלה, רכה יותר, שהומלצה בחודש הראשון.
התקופה הראשונה שלאחר הניתוח הבריאטרי נמשכת כחודשיים, ההתקדמות בכלכלה בחודשים אלו הינה הדרגתית בהתאם ל”דיאטה הרב שלבית” המקובלת בתקופה זו. המטרות בתקופה זו : 1. לאפשר החלמה של האזור המנותח והפצוע 2. למנוע סיבוכים ואי נוחות לאחר הניתוח הכוללים : כאבים בעת האכילה, צרבות והקאות. 3. לקדם ירידה במשקל תוך כדי אספקת כל רכיבי התזונה הנאותים ומניעת חסרים.
בדיאטה הרב שלבית יש התקדמות הדרגתית במרקם ובסוגי המזון המותרים מכלכלה נוזלית צלולה (מים, מרק, תה, ללא מוצרי חלב) דרך כלכלה נוזלית חלבית הכוללת מוצרי חלב נוזלים (חלב, משקה יוגורט, ריוויון וכו’), כלכלה טחונה (מרק טחון בשרי, פירה, דייסה, גבינה, מחית ירקות ופירות), אל כלכלה רכה (קציצות מבושלות, דג מבושל, תפוח אדמה, בננה רכה, פתית, דגני בוקר) ולבסוף לכלכלה מוצקה (רגילה מגוונת). תהליך ההתקדמות לכלכה רגילה מוצקה אורך בין חודש לחודשים כאשר בסופו של התהליך המטרה היא להצליח לאכול את רוב סוגי המזונות המוצקים אך כמובן בכמויות קטנות בהרבה מאשר לפני הניתוח.
עקרונות הדיאטה הרב שלבית זהים בכל המרכזים הבריאטרים בארץ ובעולם, אך קיימת שונות במשך כל שלב.
באופן כללי, כל שלב נמשך כשבוע עד עשרה ימים בהתאם לרגישות אישית לסוג הניתוח ולמצבו הבריאותי והתזונתי של המנותח ובהתאם לנהוג ולמקובל במרכז הבריאטרי בו נותח.
ההוראות להתקדמות משלב לשלב הן כאמור אישיות מאוד ושונות ממנותח אחד לאחר, ולכן חשוב שיינתנו על ידי הדיאטנית שמלווה את המנותח בלבד ולא בהתאם למנותחים אחרים. חשוב לא להתקדם מהר מההנחיות שניתנו אך גם לא “להיתקע” יותר מידי זמן בשלבים של כלכלה נוזלית או טחונה.
ההתקדמות צריכה להיות הדרגתית, כל מזון ומרקם חדש מוסף בנפרד. במידה והוספת מזון מסויים גורמת לכאבים, הקאות או תחושת תקיעה מומלץ להפסיק למספר ימים ואז לנסותו שוב.

עקרונות התזונה והאכילה בחודשיים הראשונים לאחר ניתוח בריאטרי:

 1. מספר הארוחות ביום – יש לאכול שלוש ארוחות עיקריות – בוקר, צהריים וערב וביניהן 2-3 ארוחות בינים קטנות. בשלב זה בשל הכמויות הקטנות של המזון הנאכל בכל ארוחה חשוב מאוד לאכול ברווחים של 3-4 שעות בין הארוחות ולא לדלג על הארוחות, אף לא על ארוחות ביניים. יש לאכול ארוחות אלה גם ללא תחושת רעב, שבדרך כלל עדין לא קיימת בשלב זה.
 2. אכילה איטית ולעיסה – חשוב להקפיד על אכילה איטית ולעיסה טובה. משך הארוחה עיקרית הוא כ-25-30 דקות וכ-10-15 דקות לארוחות ביניים. יש ללעוס כל נגיסה כ-10-15 לעיסות. יש לאכול בכפיות קטנות ולעשות הפסקה בין כפית לכפית. לפעמים אחרי כפית אחת או שתיים יש תחושה של תקיעה ומלאות, מומלץ לנוח מעט לחכות שהמזון יתעכל ולנסות עוד קצת. אין להמשיך לאכול את הארוחה מעבר לחצי שעה כי אז עלולים להצליח לאכול כמויות גדולות מידי.
 3. שתיה – חשוב להקפיד על שתייה מספקת כדי למנוע מצבי התייבשות. למרות הקושי הקיים בשלב זה גם בשתייה יש לצרוך לפחות 6-7 כוסות שתייה לא מתוקה ולא מוגזת (לא כולל קפה). יש להימנע לגמרי משתיית אלכוהול. בשלב הזה יתכן קושי בשתיית מים. מומלץ שלא לשתות מים בטעמים או מיצים שהועשרו בתוספת סוכר. ניתן למהול את המים עם מיץ או תרכיז דיאט, אפשר לשתות תה צמחים או מים עם נענע. מומלץ לשתות בלגימות קטנות רבע עד חצי כוס כל פעם. חשוב להפריד בין השתייה לאכילה כדי למנוע הקאות ומלאות יתר של הקיבה. מומלץ לשתות רבע שעה לפני הארוחה או חצי שעה אחריה. במידה ולא מצליחים לשתות כמות מספקת וכאשר השתן כהה או מרגישים חולשה וסחרחורות חשוב מאוד לפנות לרופא כדי לבדוק מצב של התייבשות. במידת הצורך תינתן השלמת נוזלים דרך הוריד.
 4. בחירת מזון – בשלב זה יש חשיבות עליונה לחלבונים בתפריט (מוצרי בשר דגים ביצים ומוצרי חלב). חשיבות החלבון הוא להחלמה והתאוששות פיזית מהניתוח הבריאטרי וכן לתרומה לירידה במשקל, דרך הגברת מסת השריר שהיא רקמה הצורכת יותר קלוריות וכן דרך הפחתת רמות אינסולין ולכן הפחתת הרעב. על כל שלוש הארוחות העיקריות לכלול מוצר עשיר בחלבון ממנו יש להתחיל, אחר כך ירקות ורק בסוף הארוחה לצרוך את הפחמימה (תפוח אדמה, פתית, לחם, פסטה וכו’) במידה ויש עדיין מקום בקיבה. מומלץ להמעיט במזונות עתירי שומן וסוכר (שוקולדים, גלידות, עוגיות חטיפים מלוחים ופיצוחים). מזונות אלו בעלי ערך קלורי גבוה, שכל סוגי הניתוחים אינם מגבילים את המעבר שלהם, ולכן הם יכולים לפגוע בקצב הירידה במשקל.
 5. אכילה מודעת – כבר בשלב הזה חשוב להתחיל להקפיד על אכילה מודעת, בישיבה ליד שולחן לא מול טלוויזיה ולא תוך כדי עשייה אחרת, מצלחת או אריזה אישית.
 6. כמות המזון – כמויות המזון הן אישיות לכל מנותח והן תקבענה בניסוי ותהיה ובתהליך של למידה והקשבה לגוף. לא ניתן להחליט מראש עבור המטופל את הכמות שיש לאכול. מדובר בדרך כלל בכמויות של מספר כפות לארוחה. יש לאכול את כמות שמצד אחד תשביע ל-3 שעות לפחות ומצד שני לא תגרום לכאב מיותר או לתחושת תקיעה ורצון להקיא. במידה ומופיעות תחושות כאלה יתכן שהכמות שנאכלה גדולה מידי ואז יש לנסות ולהפחית בארוחה הבאה.
 7. ויטמינים – בכל סוגי הניתוחים יש לקחת בשלב זה מולטי ויטמין. שאר התוספים הם בהתאם לסוג הניתוח ולהנחיות הצוות המטפל הכולל את המנתח והדיאטנית. בחודש הראשון יש לקחת את התוספים במציצה או בנוזל בגלל קושי בבליעת הכדורים. בהמשך מומלץ לעבור לכדורים בבליעה.
  במידה וישנן הקאות מרובות או אי יכולת לאכול חשוב לדווח לדיאטנית ולמנתח – במצב זה יומלץ בדרך כלל לקחת קומפלקס בי – למניעת חסר בויטמיןB1.
 8. פעילות גופנית – הזמן שבו ניתן להתחיל בפעילות יקבע ע”י המנתח, אך הוא ייקבע בדרך כלל לשבועיים עד חודש אחרי הניתוח. מומלץ בשלב זה להתחיל בהליכה קלה בתדירות של שלוש פעמים בשבוע. לגבי משך וקצב ההליכה – מומלץ להתחיל מ-20 דקות ולהעלות בהדרגה בהתאם ליכולת ולמצב הגופני. ההמלצה היא להגיע ל-120-150 דקות פעילות בשבוע – שלושה אימונים של 40-50 דקות בכל פעם. בשלב זה עדין כדאי להימנע מפעילות אינטנסיבית בחדר כושר ומאימוץ של שרירי הבטן.

התקופה השנייה – חודשיים אחרי הניתוח הבריאטרי

בשלב זה יש להתקדם לכלכלה מגוונת מוצקה. בהדרגה מומלץ להפחית בצריכת מזונות במרקם דייסתי ונוזלי כגון יוגורטים, מרקים ודייסות, או פריכים כגון דגני בוקר, פתית, קרקרים ופריכיות, ולהגביר צריכת מזונות במרקם מוצק כמו בשר, ביצים, ירקות, פירות, לחם ועוד, היושבים טוב יותר בקיבה ותורמים לתחושת שובע טובה יותר לאורך זמן רב יותר. מומלץ להמשיך ולתרגל אכילת מזון מוצק גם אם ישנן בהתחלה תחושות של אי נוחות וכבדות בקיבה. תחושות אלה יחלפו ככל שיעבור הזמן מרגע הניתוח ובמקביל לאימון מערכת העיכול באכילתם.
מספר חודשים אחרי הניתוח יש עליה בכמויות המזון הנאכלות וגם חזרה מסוימת של תחושת הרעב, הקפדה על ההנחיות המתאימות לשלב הזה יאפשרו את המשך תהליך הירידה במשקל בהתאם לצורך וימנעו עלייה.

עקרונות התזונה והאכילה חודשיים לאחר ניתוח בריאטרי:

 1. מספר הארוחות – חשוב להמשיך ולהקפיד על אכילת שלוש ארוחות קבועות ולא לדלג עליהן. מומלץ לשלב ארוחות ביניים קטנות יותר (יוגורט או פרי) בהתאם לצורך ולרמת הרעב.
 2. משך הארוחות – משך ארוחה עיקרית 15-20 דקות. חשוב בשלב זה לא להאריך בזמן האכילה מעבר למומלץ כדי לא להגזים באכילה (כיוון שהאוכל כבר עובר יותר בקלות).
 3. כמות המזון – אין להיבהל מעליית כמויות המזון הנאכלות בארוחה כל עוד מקפידים על בחירת מזון נכונה. לא מומלץ לנסות ולאכול פחות ממה שצריך כיוון שאז עשויים להיות רעבים זמן קצר אחרי סיום הארוחה, מה שיגרור אכילת מספר רב יותר של ארוחות ולכן עלול לפגוע בתהליך הירידה במשקל. בהמשך כאשר כמות המזון עולה כך שמשביעה ליותר זמן ניתן בהתאם לצורך להפחית ארוחות ביניים.
 4. בחירת המזון – חשוב בשלב זה להמשיך להקפיד על אכילת חלבונים בכל הארוחות העיקריות ולהתחיל ממנת החלבון אולם במידה וניתן לאכול קצת יותר זה השלב לשלב גם ירקות ופחמימה, עדיפה פחמימה מלאה, בארוחה כדי לשבוע היטב. אין להימנע משילוב פחמימות בתפריט.
 5. מזונות עתירי שומן וסוכר – לגבי מזונות עתירי שומן וסוכר במיוחד אלה שעוברים בקלות כמו שוקולדים, גלידות, פיצוחים, חטיפים מלוחים – ההמלצה היא לא להימנע מצריכתם לגמרי אולם להגביל ולשלוט מאוד באכילתם. בשלב שבו כמויות המזון הנאכל עולות וחוזר הרעב, אכילה בלתי נשלטת של המזונות הללו עלולה לגרום לעליה חזרה במשקל. במידה ומזהים אכילה לא נשלט של אותם מזונות חשוב לטפל בה גם מהצד הרגשי כי הניתוח אינו עושה זאת.
 6. שתייה – יש להקפיד על שתייה מספקת – כ-8 כוסות שתייה ביום. להימנע משתייה מתוקה ומשתייה מוגזת כולל מים בטעמים. שתייה אלכוהולית – ניתן לשתות במידה שאינה מוגזת בכמות קטנה בהתאם לסבילות האישית. יש לזכור ששתייה אלכוהולית היא בעלת ערך קלורי לא מבוטל. בנוסף יש לזכור שאחרי ניתוח בריאטרי משתנה ההשפעה של השתייה האלכוהולית על רמת הפיכחות שלנו ולכן טרם שתייה מחוץ לבית יש להתנסות בשתייה בבית.
 7. מזונות שיש להימנע מצריכתם לתמיד – קליפות פנימיות (הציפה) של פירות ההדר ואפרסמון. לגבי מזונות עתירי גרעינים או בעלי קליפה סיבית כמו גרעיני רימון, פופקורן, תירס, סלרי, מנגו וגואיבה ניתן לצרוך בכמות קטנה לעיסה טובה ואכילה איטית ולבדוק מהי מידת סבילות האישית. יש להימנע מצריכת מצות וקמח מצה בשנה הראשונה אחרי הניתוח.
 8. ויטמינים – יש להמשיך ולקחת מולטי ויטמין בבליעה (מומלץ לתמיד), שאר התוספים יילקחו בהתאם לתוצאות בדיקות הדם ולהנחיית המנתח והדיאטנית.
 9. פעילות גופנית – חשוב להמשיך ולעסוק בפעילות סדירה. מי שעד עתה עדיין לא התחיל – כדאי שיתחיל עכשיו. ניתן לבצע הליכות שחיה או רכיבה על אופניים. בהתאם לאישור המנתח ניתן גם להתחיל פעילות בחדר הכושר. מומלץ להתחיל מעומס קל עד בינוני ולהתקדם בהתאם ליכולות.
 10. קשיים באכילת מזון מוצק – במידה וישנם בשלב הזה עדין קשיים באכילת מזון מוצק המתבטאים בבחילות, כאבים, הקאות או חוסר חשק חשוב מאד לבדוק את הסיבה לכך ולקבל טיפול מתאים. במידה ונשללה סיבה פיזיולוגית הקשורה לניתוח (היצרות, דלף, חסימה), חשוב מאוד לקבל הדרכה לאכילה נכונה מדיאטנית בריאטרית וכן ליווי פסיכולוגי כיוון שיתכנו סיבות רגשיות לקושי באכילת מזונות מסוימים. בכל מקרה הקאות ממושכות או הימנעות מאכילה נורמטיבית הם מצבים לא תקינים שחייבים בירור וטיפול. במצבים כאלה חשוב לבצע בדיקות דם סדירות ולקחת תוספים בהתאם להמלצת המנתח או הדיאטנית למניעת חסרים.

עקרונות תזונה אחרי ניתוח טבעת

בניתוח זה יש חשיבות עליונה לטיפול ומעקב סדיר אצל דיאטנית כדי ללמוד את כללי האכילה עם הטבעת ואת ההתנהלות איתה מבחינת קצב סגירות ופתיחות. חשיבות הטיפול היא לאפשר אכילת מזון מוצק מגוון וירידה במשקל ללא הקאות וסגירה סבירה של הטבעת.

 1. חשוב ביותר שלא לסמוך רק על הטבעת אלה לבצע שינויים בהרגלי האכילה ובבחירת המזון. בחירת מזון נכונה הכוללת מנות חלבון דלות שומן ירקות ומעט פחמימות מלאות, מופחת סוכר פשוט ושומן רווי, תאפשר ירידה טובה במשקל ללא צורך בסגירה הדוקה של הטבעת.
 2. למרות שכאשר הטבעת מולבשת על הקיבה היא עדין פתוחה, יש להתקדם בחודש הראשון בהתאם לכלכלה הרב שלבית שתוארה, זאת כדי לאפשר לקיבה להחלים ולטבעת להתייצב במקומה. אין לדלג על שלבים.
 3. יש לבצע סגירות הדרגתיות של הטבעת בהתאם ליכולת האכילה של מזון מוצק, קצב הירידה במשקל, ורמת ההקאות. חשוב מאד להתייעץ עם הדיאטנית שמכירה את המטופל לגבי סגירות ופתיחות ולא לסגור באופן אוטומטי רק בגלל הרצון לרדת עוד במשקל. הסגירה אמורה להפחית את כמות האוכל המוצק הנאכל בארוחה אך לא למנוע אכילת מזונות מגוונים ובריאים כמו לחם, סלט עוף, ביצה וכו’.
 4. סגירות הדוקות מידי אינן מומלצות כי הן מונעות אכילת מזון בריא ומשביע ומצד שני מגבירות את החיפוש אחר מזון שעובר בקלות והוא לרוב עתיר שומן, סוכר וקלוריות ופחות מזין ומשביע כדוגמת: חטיפים מלוחים (במבה !!!!), גלידה, שייקים, פיצוחים וכו’.
 5. אחרי כל סגירה יש לחזור לכלכלה הרב שלבית – יומיים בכל שלב עד לחזרה לכלכלה מוצקה.
 6. יש להימנע מסגירות ופתיחות מרובות של הטבעת הפוגעות ביעילותה.
 7. הקאות מרובות אינן הדרך הנכונה והמומלצת לירידה במשקל והן גם פוגעות בתקינות הטבעת ומגבירות את האפשרות של צורך בהחלפת הטבעת. יש לעשות הכל כדי להימנע מהקאות.
 8. יכולת האכילה של מזון מוצק, במיוחד בסגירות יותר הדוקות, היא פחותה בבוקר וטובה יותר בשעות הערב. אין להימנע מאכילה בבוקר אלה לאכול מזון רך, נוזלי או פריך שעובר בקלות רבה יותר כמו יוגורט עם דגני בוקר או פתית עם גבינה. במידה ויש קושי באכילת מזון מבושל ובשרי בצהריים ניתן לאכול את הארוחה המבושלת בשעות אחר הצהרים, אז כאמור המזון עובר יותר בקלות ואילו בצהרים לאכול ארוחה קלה יותר כמו פתית וגבינה.
 9. הימנעות מאכילה בשל קושי במעבר המזון בטבעת אינה נכונה ואף תחריף את ההתהדקות של הטבעת ואת הקושי באכילה. לכן מומלץ להקפיד על אכילת ארוחות קטנות כל 3 שעות משעות הבוקר.
 10. יש להקפיד על צריכת מולטי ויטמין באופן קבוע. במידה ויש קושי בבליעה ניתן לצרוך מולטי ויטמין נוזלי או במציצה (יש להתאים את המינון למבוגר).
 11. יש להימנע משתייה מוגזת לתמיד בגלל סכנה לתזוזה של הטבעת.
יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

26 שאלות גולשים בהמשך העמוד

16/12/2017

מה מותר לאכול בכלכלה נולית יום לפני הניתוח

פרט לתה ומים מה אפשר לאכול 24 שעות לפני הניתוח – בארוחת בור לדוגמא

21/02/2017

דיאטת דלת פחממות לפני ניתוח מעקף

מיכוון שאני לא אוכלת גבינות האם מעדני סויה או מעדן קרלו 1.5% שומן מותר בדיאטה של 3 שבועות לפני הניתוח

ד"ר רועי ענבר
לפאני שלום,
כן בהחלט מותר.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
03/01/2017

שתייה יין מוגז לאחר ניתוח שרוול

שלום ,
אני לאחר שרוול – 4 חודשיים . אני יוצאת לחופשה .
האם לשתות חצי כוס יין מוגז אפשרי או שזה יגרום להרחבת הקיבה

ד"ר רועי ענבר
ליצחקי שלום,
אתה בהחלט יכול לשתות מעט מוגז מדי פעם,אין הוכחה שזה מרחיב את הקיבה, אם כי רצוי להמנע ככל האפשר גם בגלל תכולת הסוכר של משקאות אלה.
חופשה נעימה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
13/12/2016

דיאטת פחמימות

שלום,
בעוד כשלושה שבועות אעבור בעז”ה ניתוח שרוול קיבה ונאמר לי מבית החולים כי אני לא צריכה לעשות דיאטת פחמימות לפני. האם זה נכון?

ד"ר רועי ענבר
לנועה שלום,
יש מנתחים הדורשים דיאטת פחמימות רק ממנותחים עם bmi גבוה-50 ומעלה, ויש ממליצים לכולם.
אני ממליץ לכל מנותח לבצע זאת.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
13/12/2016

תזונה – 5 שנים לאחר ניתוח

לד”ר ענבר שלום. קצת ארוך- תודה מראש על תשומת הלב.
אני כ5 שנים לאחר ניתוח טבעת. במהלך השנה וחצי שלאחר הניתוח ירדתי מאוד יפה (כמעט חצי ממשקלי) אבל לא בבת אחת והייתי מאוד מרוצה. אבל הטבעת היתה הדוקה מדי. הקאתי המון. אבל ההרגשה הטובה של התוצאות נתנה לי כח לעמוד בזה. בדיעבד אני מבינה שכבר אז הייתי צריכה לפנות לדיאטנית שתלווה אותי. בהמשך פתחתי ממש מעט כי היו לי מצבים שהטבעת כאילו התהדקה מעצמה ולא יכולתי לשתות.
בשנה האחרונה ילדתי ובמהלך ההריון היה לי חוסר ברזל ועייפות יחד עם לחץ גדול בעבודה וזה פשוט גרם לי להחליט לפתוח יותר מהמעט שפתחתי בעבר. עליתי המון במשקל במהלך ההריון ולאחר הלידה וחזרתי למצב של לפני הטבעת. זאת למרות שלטבעת יש עדיין השפעה – למשל בשעות הבוקר הגבלה ממש טובה אבל בערב אני משלימה…
אני חושבת שרק כעת הגעתי לבשלות והכרה שהטבעת יכולה לעזור לי אבל גם לי יש עבודה בענין. אני רוצה ליווי מסודר של דיאטנית אבל דיאטנית רגילה לא תוכל לתת לי מענה. כי ממילא לא אוכל לאכול את התפריטים שתתן לי. וכאן אני מגיעה לבקשה/שאלה – האם קיימת דיאטנית שמתאימה למצב שלי? שתבין בעצם מה אני יכולה לאכול ומה לא ותעזר לי לרדת ולנצל את זה שיש לי טבעת? אשמח מאוד מאוד להכוונה והמלצה.
וכמובן אם יש לך משהו ספציפי שיכול לעזור לי במצב שלי.
*לא ציינתי שאני בת 34

ד"ר רועי ענבר
לניקי שלום,
בהחלט מומלץ לך ייעוץ של דיאטנית המתעסקת במטופלים לפני ואחרי ניתוחים בריאטריים.
אני ממליץ על ענת בירן העובדת בבית חולים מאיר.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
02/10/2016

רימון

היי אני שנה וחודשיים אחרי קיצור קיבה האם אפשר לאכול רימון?

ד"ר רועי ענבר
לרעות שלום,
בוודאי , אין כל בעייה.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
03/07/2016

מילקי

האם מותר מילקי בזמן שלב הריוויון והאקטימל?

ד"ר רועי ענבר
להדס שלום,
מלבד הערך הקלורי הגבוה של מילקי , אין איתו בעייה.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
31/05/2016

אכילת מצות

אני חב״דניק ומקפיד לאכול בליל הסדר 3 מצות עבודת יד (כ-180 גרם). אני מתלבט אם לעבור בקרוב ניתוח קיצור קיבה. שאלותיי: א) האם בפסח הבא אוכל לאכול מצה, ובאיזו כמות? ב) האם באיזה שהוא שלב בעתיד אוכל לאכול בליל הסדר 3 מצות?

ד"ר רועי ענבר
למנחם שלום,
3 מצות זוהי כמות שנראית לי גדולה מדי לארוחה אחת לאחר ניתוח. במידה והניתוח תקין טכנית,
לא נראה לי שתוכל לאכול כמות כזאת גם בעתיד.


ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
30/05/2016

איך מבררים סוג טבעת בה נותחתי?

ד”ר ענבר שלום. נותחתי בניתוח טבעת בשנת 2001 ע”י פרופסור חרוזי. אני לא יודעת להגיד איזו טבעת זו הייתה ומאחר ואני רוצה ללכת לסגור אותה נראה לי שכדאי שאדע. אמרו לי שהוא בזמנו היה מנתח בטבעת אמריקאית. האם יש לך השערה/ידיעה בנושא? הפורט מחובר לי לדופן הבטן בצד שמאל.
תודה רבה מראש!

ד"ר רועי ענבר
לענת שלום,
אין לי נסיון עם טבעות ישנות, כדאי לפנות לכירורג בריאטרי ותיק כמו דר שוורץ דר אבינוח או דר סובחי.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
11/04/2016

חוסר יציאות

אני קצת פחות משבוע לאחר ניתוח שרוול מאז הניתוח טרם הייתה לי יציאה ,לגבי שתן הכול תקין אבל אין יציאות האם זה טבעי שזה קורה או שאליי לדאוג ולפנות לרופא המנתח .. אני כרגע אוכל מזונות נוזליים בלבד האם זה יכול להשפיע?

ד"ר רועי ענבר
לאלכס שלום,
עצירות אחרי ניתוח היא בעייה נפוצה מאוד, ונגרמת עקב כלכלה מועטה ודלה בסיבים. בדרך כלל היציאה מגיעה לאחר מספר ימים. במידה ולא ניתן להשתמש במשלשלים קלים.
במידה והבעייה ממשיכה פנה לרופא.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
13/03/2016

צום לפני ניתוח

ביום רביעי הקרוב אני עומדת לעבור ניתוח קיצור קיבה. ממתי עלי לצום?

ד"ר רועי ענבר
לתמר שלום,
יש צורך בצום של 6 שעות לפני הניתוח, ללא שתייה או אכילה.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
27/02/2016

ניתוח שרוול ובקע סרעפתי חודשיים לאחר

שאלתי חודשיים אחרי הניתוחים לעיל עדיין לא אוכלת הכול האם זה כשורה

ד"ר רועי ענבר
לזיפ שלום,
בדרך כלל אחרי חודש עד חודש וחצי מהניתוח ניתן לאכול כל סוגי המזון בכמויות קטנות כמובן. במידה ויש בעיה בבליעה הקאות וכדומה פני למנתח להתייעצות.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
10/02/2016

הקאות מרובות 3 חדשים לאחר ניתוח שרוול

שלום רב
לפני שלשה חדשים עברתי ניתוח שרוול. הירידה במשקל יפה כ 16 ק”ג ואני מרוצה. יחד עם זאת אני סובל מהקאות מרובות. אני נמצא בפיקוח מתמיד של דיאטנית בריאטרית. ההקאות נמשכות גם לאחר סינון מזונות שקשים לעיכול, והן בד”כ נובעות מ הרגשת לחץ בקיבה שמתחיל כשעה לאחר הארוחה. יש גם כמויות עצומות של רוק. אני עוסק הרבה בספורט ובסה”כ לנעט המטרד הזה אני מרגיש בסדר. אני תוהה מה יכולה להיות הסיבה ומה הטיפול האפשרי.

ד"ר רועי ענבר
לדן שלום,
לפי התיאור שמסרת יתכן ומדובר בהיצרות בשרוול או רפלוקס. היצרות הוא סיבוך נדיר יחסית , פחות מאחוז אחד, וניתן לטפל בה בהרחבות, סטנט או ניתוח מעקף קיבה במידה ואין שיפור.
רפלוקס הוא נפוץ מאוד אחרי שרוול , קשור בצרבות ובדרך כלל משתפר עם תרופות מתאימות.
עליך לפנות למרפאה בריאטרית ולהיבדק. יש צורך לבצע שיקוף בליעה וגסטרוסקופיה על מנת להגיע לאבחנה.
רפואה שלמה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
20/01/2016

ניתוח שרוול

אני חודש וחצי לאחר ניתוח ופיספסתי את התור לדיאטנית עד לחודש הבא… האם אפשר כבר לאכול קיטיות? שעועית אפונה ? עדשים?

ד"ר רועי ענבר
למיטל שלום,
באופן עקרוני חודש וחצי אחרי ניתוח אפשר לאכול את כל סוגי המזון ללא הגבלה.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
27/11/2015

אלכוהול

ד״ר רועי שלום רב..
אני נמצאת כחודש לאחר ניתוח שרוול , רציתי לדעת אם אני יכולה לשתות אלכוהול, אם הדבר לא מסכן אותי?..
חשוב לציין שהגוף שלי הגיב ומגיב טוב לכל סוגי האוכל שאכלתי עד עכשיו.
השלבים של האוכל לפני המרקם , כל שלב יצא לי להתחיל קצת יותר מוקדם ממה שהודרך והגוף שלי קיבל את זה , לא גרם לי להקיא או לרפלקס ,כלום.
האם שתיית אלכוהול תהיה בעיה בשלב זה?

ד"ר רועי ענבר
לשני שלום,
אינני רואה כל בעייה בשתיית אלכוהול בשלב זה,כמובן במידה וכמויות סבירות.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
10/09/2015

שתן כהה

היי אני שבוע אחרי ניתוח מעקף צבע השתן שלי כההה אני שותה 6-8 כוסות
מה עושים

ד"ר רועי ענבר
לגלית שלום,
בחום הכבד לעיתים כמות זאת אינה מספקת, נסי לשתות יותר. במידה והתופעה ממשיכה בצעי בדיקת שתן ודם אצל רופא המשפחה .
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
03/09/2015

שניצל תירס וטונה

שלום.
אני 3 שבועות אחרי ניתוח שרוול.
התחלתי לאכול מזון רך וחלק ממנו זאת טונה בכמות קטנה עם כפית של גבינה לבנה 3%.
לאחר אכילה של המנה אני מרגיש כאילו סוג של צרבת בקיבה וזה משהו שלא קורה אם אני למשל אוכל בצהריים שניצל דג עם כף פירה של תפוח אדמה.
יתכן שאני אוכל כמות גדולה של טונה או שקיבה עדיין לא מוכנה לקבל את התונה בכלל?
חשוב לציין שאין לי בעיה לאכול גבינה לבנה בנפרד.
ושאלה נוספת האם מותר לאכול שניצל תירס שאני כל כך אוהב?

ד"ר רועי ענבר
לאנטון שלום,
צרבת היא תלונה שכיחה יחסית לאחר ניתוח שרוול, וישנם מאכלים הגורמים לה יותר מהאחרים.
בדרך כלל טיפול תרופתי כגון אומפרדקס פותר את הבעייה לחלוטין. אם מדובר במאכלים מסויימים בלבד,
ניתן פשוט להמנע מהם.
שניצל שייך למאכלים המותרים בשלב הסופי של ההתקדמות ההדרגתית בתזונה, בעוד כשבוע-שבועיים.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
16/08/2015

לאחר ניתוח טבעת

שלום.. בסוף החודש אהיה שבעה חודשים לאחר הניתוח טבעת כרגע השלתי ממשקלי 22 ק”ג.. האם תוכל לתת לי רעיונות להעלאת קצב הירידה מבלי לפגוע בתזונה הבריאה?
כיום אני משקיעה באכילה (עד כמה שאני מצליחה) של ביצה דג ועוף

ד"ר רועי ענבר
לסתיו שלום,
אני ממליץ על מעקב צמוד של דיאטנית,וכן על פעילות גופנית מסודרת. במידה וקיימים קשיים באכילה או
שהיא קלה מדי יש לפנות למנתח לשקילת הידוק או התרה של הטבעת.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
17/07/2015

שתיית אלכוהול

אני חודש לאחר ניתוח ויש לחברתי הטובה יום הולדת העם אני יכולה לשתות קצת אלכוהול ?

ד"ר רועי ענבר
לליאת שלום,
אין שום בעייה עם שתיית אלכוהול במידה סבירה.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
13/07/2015

שתיה מוגזת

שלום,
אני בת 16 עשיתי את הניתוח לפני שבוע אחרי כמה זמן אפשר לשתות קולה או שתיה אחרת?אם אפשר…

ד"ר רועי ענבר
לרעות שלום,
באופן עקרוני ההמלצה היא להימנע משתייה מוגזת לכל החיים עקב חשש להרחבת הקיבה וכן מחשש לעלייה במשקל עקב משקאות מתוקים העוברים בקלות גם אחרי ניתוח בריאטרי.
עניין הרחבת הקיבה אינו מגובה בעובדות מדעיות ומחקרים, אך שתיית מתוק היא בעייתית מאוד,ואם את כבר שותה אז שיהיו משקאות דלי סוכר.

ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
05/07/2015

צום אחרי ניתוח שרוול

האם מותר לצום צומות כמו תשעה באב ויום כיפור אחרי ניתוח שרוול?

ד"ר רועי ענבר
להדס שלום,
מלבד בשבוע -שבועיים הראשונים אחרי הניתוח שבהם אין להפריע לגוף בתהליך ההתאוששות מהניתוח, אין בעייה לצום במשך יממה .
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
29/05/2015

אננס אחרי ניתוח שרוול

שלום רב.
עברתי ניתוח שרוול לפני חודש וחצי.
אכלתי אננס בשימורים ואח”כ ראיתי שרשום שזה לא טוב בגלל הסיבים.
השאלה היא האם צריך ללכת לרופא,או מה לעשות?
חשוב להגיד שאני מרגישה טוב וזה לא גורם להקאות.

תודה רבה.

ד"ר רועי ענבר
לחן שלום,
חודש וחצי אחרי שרוול כבר ניתן לאכול הכל, כמובן בכמויות קטנות ומדודות, וזה כולל אננס או כל מזון אחר. יש ללעוס היטב ולא צפויות בעיות.
יש להמנע מכמות גדולה עקב תכולת סוכר גבוהה של השימורים האלה.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
09/04/2015

יציאות

שלום רב
ביום א הקרוב אהיה חודש לאחר הניתוח,היציאה הראשונה הייתה לאחר 5 ימים ואז כל 2-3 ימים,כרגע אני 5 ימים ללא יציאה,לקחתי נר וגם זה לא עוזר ,(עצירות מוחלטת),האם תקין?

ד"ר רועי ענבר
לדרור שלום,
עצירות היא נפוצה אחרי ניתוח וזאת עקב מיעוט האכילה והירידה בסיבים לפחות בשלב הראשון.
במידה ואין כאבים, או תפיחות בטן קיצונית אין בעייה עם עצירות של 5 ימים.
במידה והעניין נמשך פנה ליעוץ רופא.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
25/01/2015

בצקות

כשאני פותחת תטבעת אני מקבלת בצקות בכל הגוף אני חמש שנים עם הטבעת אני רזה שוקלת 53 קילו אבל אייך פתחתי תטבעת התנפחתי באותו הרגע ב13 קילו כולי מנופחת וכרגע מטופלת בכדור הפוסיד להורדת הנפח בגוף

ד"ר רועי ענבר
ללילי שלום,
אין זה שכיח שמופיעות בצקות אחרי פתיחת טבעת. מה שקורה בדרך כלל הוא עלייה במשקל וצבירת שומן אך לא בצקות. עלייך לפנות למרפאה בריאטרית רב תחומית על מנת להבדק.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
14/05/2014

ניתוח טבעת כירורגית

אני מנותחת כבר שמונה שנים אני עכשיו עברתי לגור בקרית שמונה אני מעוניית לדעת היכן אני יוכל לעשות סגירה פה בצפון…

ד"ר רועי ענבר

לזוהר שלום,

עליך לפנות לשירות בריאטרית בבית חולים בצפון,כמו בית חולים זיו בצפת ולקבל שם את השירות.לצורך כך עלייך לקבל הפנייה מרופא המשפחה.


ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
13/02/2014

ניתוח שרוול

אני אחרי ניתוח שרוול כבר ארבע חודשים כל הזמן רק מקיאה ולא מצליחה לחזור לכלכלה רגילה השאלה שלי אם כל המנותחים עוברים את זה וגם העצב אות בידיים שלי אני לא מרגישה אותם כאילו רדומות כל הזמן

ד"ר רועי ענבר

לרחל שלום,

הסימנים שאת מתארת אינם אופייניים למהלך תקין אחרי ניתוח,ודורשים בירור נוסף.

בשלב שאת נמצאת בו את אמורה לאכול כל סוג של מזון בכמויות קטנות ואחרי לעיסה טובה,עם הפרדה בין שתייה לאכילה.

הקאות מרובות וחוסר יכולת לאכול מוצקים עשויים להצביע על היצרות פונקציונאלית

בשרוול או רפלוקס מהקיבה לושט . יש צורך לפנות אל הרופא המנתח לבדיקה,וייתכן שיהיה צורך בביצוע שיקוף בליעה וגסטרוסקופיה. המשך הטיפול ייקבע על פי הבדיקות

והערכת המנתח, ועשוי לכלול תרופות להורדת רמת חומצה בקיבה,הרחבות גסטרוסקופיות של היצרות ועוד.

חוסר תחושה באצבעות עשוי להצביע על חוסרים תזונתיים וחסר בויטמינים,ועל כן אני ממליץ לפנות בהקדם האפשרי לבדיקת רופא.


ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.

שאלות נוספות בנושא: תזונה וניתוחי קיצור קיבה

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים