סיכויי הצלחת ניתוח קיצור קיבה ושיפורם

3 שאלות גולשים בהמשך העמוד - לזימון תורים התקשרו 03-3741326

על פי הנתונים היבשים, ניתוח בריאטרי מוגדר כמוצלח כאשר הורדתם לפחות 50% ממשקלכם העודף והצלחתם לשמור על תוצאה זאת לפחות למשך 5 שנים. עובדות העבר מלמדות כי ניתן לשמור על תוצאות אלה אפילו לתקופה של 10 שנים ויותר במידה ופועלים על פי הנחיות והמלצות הרופא והדיאטנית.

כפי שניתן להבין, שיעור ההצלחה משתנה בין סוגי הניתוחים הבריאטריים המוצעים. נהוג למדוד את מידת ההצלחה בטווח זמן של שנה-שנתיים ממועד הניתוח מאחר ובזמן זה חלה הירידה המשמעותית ביותר במשקל. בנוסף, לעיתים אחרי תקופה זו ,במידה ולא תפעלו אחרי הנחיות הרופא והדיאטנית, יתכן שתחוו עליה מסויימת במשקל.

נתונים על מידת ההצלחה שנמדדו עבור סוגי ניתוחי קיצור קיבה שונים

ניתוח טבעת מתכווננת - 50% הצלחה מאחר וניתוח זה מצריך הקפדה יתרה על שינוי קיצוני באורח חיים.

ניתוח מעקף קיבה וניתוח שרוול- 80% הצלחה. סיכויים אלה נחשבים לגבוהים.

ניתוח מעקף תריסריון, שני סוגיו- 95%-97% הצלחה. סיכויים אלה גבוהים מאוד אך כאמור, ניתוחים אלה מסובכים יותר ומעט מסוכנים יותר.

לפני ואחרי ניתוח קיצור קיבה

לפני ואחרי ניתוח קיצור קיבה

מה ניתן לעשות כדי לשפר את סיכויי ההצלחה של ניתוחי קיצור קיבה

כדי לשמור על התוצאות לטווח ארוך של אפילו יותר מ-5 שנים יש להקפיד על הנחיות של אכילה נכונה ובריאה, בהתאם להוראות הדיאטנית, על פעילות ספורטיבית ושינוי דרך החשיבה על אכילה- עליכם להבין כי לא מדובר ב”עונש” ולא לחוש כך, אלא להתייחס לכך כצורת חיים שונה וחדשה אשר תביא אתכם למקומות טובים יותר בפן החיצוני, האישי והבריאותי.
הנה כמה טיפים שעשויים לעזור לכם במהלך התהליך הנפשי המלווה את הירידה במשקל ובכך תוכלו לשפר את מידת ההצלחה של הניתוח ולשמור על התוצאות לטווח ארוך:

אל תסתכלו על זה כעל דיאטה – הסתכלו על זה כשינוי בהרגלים. כאשר תסתכלו על כל התהליך כדיאטה תרגישו “משועבדים” לזה, כל מה שיעסיק אתכם יהיה מתי זה יגמר, מחשבה שהיא בעייתית בהתחשב בעובדה שמדובר על תהליך שצריך ללוות אתכם למשך כל החיים. במידה ותצליחו לתפוס את זה כדרך חיים חדשה תקלו על עצמכם את ההתעסקות היום-יומית באכילה.

הקשיבו לגופכם – עליכם לנסות וללמוד מחדש את התחושות אותן אתם חווים במהלך האכילה. קצב האכילה שלכם צפוי להשתנות, הכמויות אותם אתם צורכים צפויות להשתנות ובהתאם לכך גם תחושות הגוף. נסו להקשיב לגופכם ולדעת לזהות מתי אתם שבעים ומתי אתם עדיין לא שבעים. עליכם לדעת מהן הכמויות המשביעות אתכם וחשוב מכך, לדעת מתי לעצור את האכילה.

מצאו תחביב חדש – יתכן ועבורכם אכילה הייתה מקום הבריחה בתקופות של עצב או דיכאון, אולי אפילו דרך להפגת שעמום. מצאו לכם תחביב חדש ונסו לתעל את האנרגיות שלכם והזמן הפנוי שלכם לתחביב זה. תלמדו לנגן, לצייר, תצללו, תרקדו, תקראו ספרים, תעשו ותתנסו בכל דבר שמעניין אתכם או בדברים שתמיד רציתם לעסוק בהם אך לא הספקתם. תחביב חדש יעסיק אתכם וימלא את זמנכם כך שתפסיקו “להתעסק” באכילה.

חצי שנה לאחר ניתוח קיצור קיבה

הפכו את הפעילות הגופנית לתחביב- להתחיל בפעילות גופנית זה דבר שאינו קל עבור מי שלא עסק בזה. התחילו מהליכה. לכו בהתחלה 10 דקות ביום. נסו להפוך את הפעילות הגופנית למאתגרת ועל ידי כך למהנה יותר- תוכלו להשתמש במכשיר שימדוד עבורכם את מספר הצעדים, את מרחק ההליכה, את משכה ואת כמות הקלוריות ששרפתם. לאט לאט, הגדילו את משך ההליכה ואת המרחק. מצאו בפעילות הספורטיבית תחומים מהנים עבורכם והפכו אותם לתחביב במקום ל”משימה” שיש לבצע.

הצטרפו לקבוצת תמיכה- משפחה וחברים יכולים להוות סביבה תומכת נהדרת עבורכם בכל התהליך עד לקבלת ההחלטה על הניתוח הבריאטרי וגם לאחריו. עם זאת, הם לא עוברים את התהליך בעצמם ולעיתים קל יותר לשתף ולקבל תמיכה ממי שעובר או עבר את התהליך בדיוק כמוכם. אדם כזה יוכל להבין מה אתם עוברים, מה אתם חשים, הוא יבין מהו הישג עבורכם וידע גם לתמוך ברגעים הקשים. קבוצת תמיכה יכולה לתת מענה לכל הצרכים האלה.

החלו להיפגש עם פסיכולוג- השינוי שיתרחש בגופכם הוא איננו רק פיזי אלא גם נפשי וככזה מוכתב לא מעט מצרכים פסיכולוגיים ויכולת שליטה גם ברמה הפסיכולוגית ולא רק ברמה הפיזית. פגישות עם פסיכולוג יכולות להקל עליכם ולהקנות לכם אמצעים וכלים לעבוד על הפן הפסיכולוגי המלווה את הירידה במשקל ואת הקשיים שעלולים לצוץ לעיתים.

מעבר לכל הנתונים הרישמיים על סיכויי ההצלחה של ניתוחים בריאטריים שונים, ניתוח קיצור קיבה יהיה מוצלח בעיקר כאשר אתם תהיו שלמים עם התוצאות שלו, שלמים עם הגוף שלכם, תעלו את רמת הביטחון העצמי שלכם ותהיו בריאים יותר מבעבר.

אם תיזכרו שזוהי המטרה שלכם ותשכילו להבין שניתוח בריאטרי הוא כלי להשגת המטרה הזאת אך כמו בכל כלי- צריך ללמוד להשתמש בו, יתכן ותעברו את התהליך הזה יותר בקלות ויותר בהצלחה ותוכלו להנות מתוצאות יפות ומרשימות.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

3 שאלות גולשים בהמשך העמוד

19/06/2019

סיכונים

שלום,
אני מלא שנים חושבת על ניתוח בריאטרי, מגיל 9 בדיאטות, כבר לא מסוגלת לספור עוד נקודה/קלוריה. מבינה שהניתוח הוא לא קסם בכלל ודרוש עבודה פנימית אמיתית ומוכנה לזה, בעיקר מפחדת מסיכונים ומסיבוכים שאני שומעת עליהם לא מעט. אני אחות במקצוע ואמא לשלושה ילדים קטנים, לא רוצה לסכן את עצמי בשביל יופי, אני יודעת שזה לא רק יופי זה הרבה מעבר.. אני 1.70 ושוקלת בערך 105 ק”ג ירדתי ועליתי מאות קילוגרמים בחיי, אני נחשבת הרצינית והחזקה מבין אנשים שמכירים אותי, ירדתי 20 ק”ג בשומרי משקל ושמרתי בערך שנתיים עד להפלות חוזרות ולידות… בקיצור כבר נמאס לי כל כך שזה מנהל אותי בכל כך הרבה תחומים בחיים.
אשמח לשמוע דעה מקצועית בנושא
תודה

ד"ר רועי ענבר
לגולדי שלום,
תוכלי להיות מועמדת לניתוח במידה וקיימת מחלה הקשורה בהשמנת היתר כמו סכרת, יתר שומנים בדם יתר לחץ דם וכד.
במידה ואת עומדת בקריטריונים אני ממליץ על ניתוח משום שהוא הדרך היחידה לשמירה על משקל סביר לאורך שנים רבות-עניין המוכח במחקרים רבים.
אחוזי הסיבוכים מסכני החיים קטנים-כאחוז אחד.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
31/12/2015

שרוול קיבה

שלום ד’ר רועי ענבר .
אני היום בן 35 משקל 97 גובה 174 סובל מסוכרת לא מאוזנת מעל ששה שנים, וכבד שומני , יתר לחץ דם גבוה , שומנים בדם. מטופל בתרופת טריטאס , וגלוקופא’ג 850 אין איזון אחרי טיפול. האם אני עומד בקריטריונים
לניתוח בריאטרי . החלטת משרד הבריאות להקל בהתאמה לחולי סוכרת שה bmi בין 30 ל 35

ד"ר רועי ענבר
לדני שלום,
במידה והסכרת לא מאוזנת בטיפול תרופתי מיטבי, אתה יכול להיות מועמד לניתוח במסגרת ניסוי קליני שנערך בבתי החולים הגדולים, על מנת לבדוק את יעילות הניתוח בקבוצת הסכרתיים הלא מאוזנים עם bmi בין 30 ל35.
פנה למרפאה בריאטרית באחד מבתי החולים הגדולים על מנת לבדוק את מועמדותך.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
08/08/2015

אחוזי הצלחה של ניתוחי שרוול קיבה

רציתי לדעת מהו האחוז של אנשים החוזרים למשקלם או מעלים חזרה חלק ממשקלים בטווח הארוך לאחר הניתוח?
תודה

ד"ר רועי ענבר
למיה שלום,
לגבי שרוול קיבה ומעקף קיבה שהם הניתוחים הנפוצים, מדובר בספרות הרפואית על 20-30 אחוז.
לגבי טבעת מדובר באחוזים גבוהים מאוד-סביב 50 אחוז.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.

שאלות נוספות בנושא: סיכויי הצלחת ניתוח קיצור קיבה ושיפורם

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים