ניתוח מעקף קיבה

69 שאלות גולשים בהמשך העמוד - לזימון תורים התקשרו 03-3741326

על אף שבישראל זוכה ניתוח שרוול לפופולריות רבה מאוד, ניתוח מעקף קיבה הוא המועדף בארה”ב ונחשב לניתוח הבריאטרי הנפוץ ביותר בעולם.

בשונה מניתוח שרוול, שמתבצע מזה כעשור, ניתוח מעקף קיבה הינו ותיק יותר בתחום הניתוחים הבריאטרים והוא בוצע לראשונה לפני כ-45 שנים.

בתחילת דרכו התבצע ניתוח מעקף קיבה על ידי פתיחה של הבטן, עם זאת, מזה כ-20 שנים מתבצע הניתוח בשיטה הלפרוסקופית וכיום רובם המוחלט של ניתוחי מעקף קיבה, 95% מהם, נעשים בשיטה זו ללא צורך בפתיחת הבטן. מידע נוסף על שיטת הניתוח הלפרוסקופי ניתן למצוא בעמוד הראשי.

ניתוח מעקף קיבה גורם לירידה במשקל על ידי הקטנה משמעותית של נפח הקיבה ושינוי מסלול מעבר המזון במערכת העיכול תוך יצירת מעבר מהיר של של האוכל מהקיבה אל המעי וספיגה נמוכה יותר של האוכל בגוף.

ניתוח מעקף קיבה

ניתוח מעקף קיבה

כיצד מבוצע ניתוח מעקף קיבה

כדי להבין את מהלך ביצוע ניתוח מעקף קיבה עלינו להיזכר במבנה מערכת העיכול. הקיבה, שהיא השק אליו מגיע האוכל ובו מתחיל להתבצע עיכול ראשוני, מחוברת אל המעי הדק אותו נוטים לחלק באופן כללי לשלושה חלקים: החלק העליון- התריסריון, החלק האמצעי, והחלק התחתון. לאורך המעי הדק מתבצע עיכול המזון והויטמינים בגוף וזאת הודות למיצי עיכול המופרשים על ידי הגוף, הכבד והלבלב ומגיעים אל המזון מהתריסריון.

בתחילת הניתוח מחלק המנתח את הקיבה לרוחב לשני חלקים כך שנוצרים שני כיסים: הכיס העליון, בנפח של 20-30 סמ”ק והכיס התחתון שהוא שאר נפח הקיבה.

הכיס העליון, הקטן יותר, יהווה את נפח הקיבה “החדש” ואליו יגיע האוכל. כזכור, נפחה המקורי של קיבה ממוצעת הוא 1000-1500 סמ”ק ועל ידי חלוקת הקיבה לשני חלקים ויצירת הכיס העליון, הוקטן נפח בקיבה באופן משמעותי מאוד. הקטנה משמעותית זו מגבילה מאוד את כמות המזון הנצרך, מביאה לתחושת שובע מהירה יותר בשל התמלאותו המהירה של נפח קיבה זה ומפחיתה את תופעת התרחבות כיס הקיבה במהלך השנים שלאחר הניתוח.

פעולת החלוקה של הקיבה נעשה על ידי מכשיר שגם חותך וגם מאחה את החתכים באותו זמן ונקרא מכלב. בשנים הראשונות לביצוע הניתוח, נעשתה פעולה זו על ידי שימוש בסיכות ולא על ידי הפרדה מוחלטת בין החלקים אך פעמים רבות היה החיתוך נפרם דבר שהביא לעלייה חוזרת במשקל. לצורך ייעול הניתוח עברו במרוצת השנים ליצירת הפרדה מוחלטת בין שני הכיסים הנוצרים בקיבה במהלך הניתוח, וכך השתפרו גם תוצאותיו.

כעת, לאחר שהמנתח הקטין את נפח הקיבה באופן משמעותי, נותר לבצע את מעקף הקיבה שיוביל לתת ספיגה מתונה של המזון בגוף ובכך יוביל לירידה משמעותית יותר במשקל העודף.

המנתח מבצע חתך במעי הדק מעט אחרי התריסריון – כלומר יחסית בחלקו העליון של המעי הדק.

למעשה, לאחר חלוקת הקיבה ולאחר החתך במעי הדק מערכת העיכול מחולקת לשלושה חלקים:

חלק מספר 1 – זהו הכיס העליון של הקיבה.
חלק מספר 2 – זהו שאר נפח הקיבה המחובר אל תחילת המעי והתריסריון.
חלק מספר 3 – זהו חלקו האמצעי של המעי הדק עד סוף המעי הדק.

כעת מבצע המנתח את מעקף הקיבה על ידי חיבור חלק מספר 1, הכיס העליון של הקיבה, אל חלק מספר 3, החלק האמצעי של המעי הדק עד סופו של המעי. כך למעשה נוצר מסלול מעבר למזון העובר מהכיס העליון, הקיבה הקטנה, ישירות אל אמצע המעי הדק תוך שהוא “מדלג” על רוב נפח הקיבה והתריסריון- חלק מספר 2.

בשל העובדה שמיצי העיכול מופרשים על ידי התריסריון ובלעדיהם לא יוכל להתבצע עיכול כראוי, מחברים את חלק מספר 2, הכולל את התריסריון, אל מסלול מעבר המזון שנוצר. את החיבור של התריסריון מבצעים אל קצה המעי הדק, עשרות סנטימטרים לפני סופו. כך נוצר מצב שהמזון “פוגש” במיצי העיכול רק לקראת סופו של המעי הדק ולכן, האיזור בו מתבצע עיכול בפועל הוא קטן ומוביל לתת ספיגה של המזון בגוף. ככל שחיבור התריסריון אל מסלול מעבר המזון יהיה יותר לקראת סוף המעי הדק כך יתקבל שטח קטן יותר בו מתבצע העיכול בפועל, דבר שיוביל לירידה משמעותית יותר במשקל.

הניתוח משלב בין הקטנת נפח הקיבה וירידה בכמות המזון הנצרך, בשל התמלאות מהירה של כיס הקיבה שנוצר, לבין תת ספיגה של המזון בגוף בשל דחיית המפגש בין המזון למיצי העיכול לסוף המעי הדק.

על ידי כך נוצר מסלול עיכול השונה מהמסלול הרגיל בכך שהמזון עוקף את רוב נפח הקיבה ותחילת המעי הדק.

לגבי ההכנות לניתוח וההחלמה ממנו, ניתן לקרוא בפרק “ניתוח קיצור קיבה מתחילתו ועד סופו

ניתוח מעקף קיבה

יתרונות ניתוח מעקף קיבה

היתרונות הבולטים של ניתוח מעקף קיבה הינם ירידה משמעותית ומהירה במשקל הודות להקטנה משמעותית של נפח הקיבה היוצרת תחושת שובע מהירה, הגבלה של כמות המזון הנצרך והקטנת ספיגת המזון בגוף, נושא שלא בא לידי ביטוי בניתוח שרוול לדוגמה, שמירה על תוצאות יציבות לטווח ארוך הודות להפרדה מוחלטת בין שני חלקי הקיבה המונעים את התרחבות הקיבה ה”חדשה” במשך השנים. בנוסף, חלוקת הקיבה גורמת לשינויים הורמונליים המביאים לדיכוי התיאבון והגברת תחושת השובע כמו כן, משתנה רגישות הגוף לאינסולין ועל כן ניתוח מעקף קיבה מומלץ לחולי סוכרת ובעלי רמת כולסטרול גבוהה.

לאחר ניתוח מעקף קיבה, בשונה מניתוח טבעת לדוגמה, ניתן לאכול מגוון מאכלים. בשונה מניתוחים בריאטריים אחרים, בשל השינוי הפיזיולוגי החל במערכת העיכול, ניתוח מעקף קיבה מצריך פחות הקפדה על דיאטה ופעילות ספורטיבית אך חשוב להדגיש כי לא ניתן להמנע מכך.

חסרונות ניתוח מעקף קיבה

כמו בכל ניתוח, גם בניתוח מעקף קיבה קיימים מספר היבטים פחות טובים שיכולים להיתפס כחסרונות. מאחר שמדובר בשינוי פיזיולוגי של מערכת העיכול ניתוח מעקף קיבה הוא אינו הפיך. לעיתים, לאחר ניתוח מעקף קיבה, קיימת תופעה הנקראת תסמונת ההצפה. תסמונת זו נגרמת בעיקר לאחר אכילת סוכרים מרוכזים כגון ממתקים, מיצים ממותקים, גלידה וכדומה – בשל המעבר המהיר והמרוכז של המזון בקיבה ובמעי, שמתרחש בעקבות הנפח הקטן של הקיבה, והיא עלולה לגרום לתחושת בחילה, הזעה, נטייה לעילפון וסיכוי לשלשול לאחר האכילה. מנגד, ניתן למנוע את תסמונת ההצפה על ידי הימנעות מאכילת סוכרים מרוכזים אשר אינם מומלצים בין כה וכה, כך שניתן להסתכל על חיסרון זה זאת כיתרון. בנוסף, לעיתים לאחר ניתוח מעקף קיבה, ישנה ירידה בספיגה של ויטמינים וברזל בגוף, בשל העובדה שהמזון “עוקף” את הקיבה והתריסריון בהם נספגים מירב הויטמינים, ויש צורך לקחת אותם באופן חיצוני, לדוגמה באמצעות כדורים. מאחר והניתוח מורכב יותר ומסובך יותר מניתוח שרוול או מניתוח טבעת יש להקפיד שיתבצע רק על ידי מומחה בעל ניסיון רב על מנת למנוע ככל הניתן סיבוכים שיכולים להיגרם. דוגמה לסיבוכים אלו הם דליפה מנקודת החיבור של המעי אל הקיבה ה”חדשה” – שכיחות סיבוך זה הינה נמוכה, כ-2%, כאשר מדובר במנתח מיומן, במידה ומתרחשת דליפה יש צורך בתיקון כירורגי. במקרים מסויימים, ניתן ליצור חיבור חדש בין המעי לכיס הקיבה. סיבוך נוסף שעלול להיגרם הוא היווצרות כיבים.

ניתוח שרוול קיבה וניתוח מעקף קיבה

למי מתאים ניתוח מעקף קיבה

ניתוח מעקף קיבה יכול להתאים לכם במידה אתם צורכים מזונות עשירים בפחמימות או אוהבים לאכול מזונות עשירים בסוכר. הניתוח יהווה עבורכם “גמילה” מהרגלים אלה, בשל ההגבלה על כמות המזון מסוג זה שיוכל להצרך לאחר הניתוח, ויכול להביא לשיפור ניכר יותר בתוצאות ולהורדה משמעותית יותר במשקל בשל ההמנעות מאכילת מזונות אלה.

במידה ואתם סובלים ממחלות נלוות להשמנה כמו סוכרת או רמת כולסטרול גבוהה בדם ניתוח זה עשוי להתאים לכם, מומלץ עבורכם ויכול לשפר את המצב מחלת הסוכרת או הכולסטרול הגבוה בגופכם. במידה שאתם סובלים מצרבות, דלקת בושט, דלקת בקיבה או דלקת בתריסריון ניתוח זה יכול להתאים לכם, בשונה מניתוח שרוול לדוגמה.

ניתוח מעקף קיבה, בשל ההליך הכרוך בו של ביצוע חתך במעיים, אינו מתאים לכם במידה שאתם סובלים ממחלות מעיים דלקתיות שונות כמו צליאק, גסטריטיס וגסטרואנטריטיס, קרוהן וכדומה. בנוסף, במידה שאתם סובלים או שסבלתם בעבר מאולקוס ניתוח זה ככל הנראה פחות יתאים עבורכם.

בגלל שלעיתים מוביל הניתוח לירידה בספיגה של ויטמינים וברזל בגוף, ניתוח מעקף קיבה אינו מתאים לכם במידה שידוע על בעיות בספיגת ויטמינים בגופכם.

אם עברתם ניתוחים רבים במעיים בעבר רצוי להמנע מניתוח מעקף קיבה.

באם ידועה במשפחתכם היסטוריה של מחלות ממאירות או תסמונות גנטיות ויתכן שתזדקקו לבדיקות סקר של הקיבה, התריסריון או דרכי המרה בעקבות סיכון מוגבר עדיף להמנע מביצוע ניתוח זה.

שיעור ההצלחה של ניתוח מעקף קיבה הוא גבוה, ועומד על 80%. נתונים אלה מתייחסים לאחוז המנותחים שמצליחים לרדת במשקל במידה מספקת בהתאם לנתונים האישיים ולשמור על תוצאות אלה לטווח ארוך אך כאמור, ישנן הגבלות לכל אחד מהניתוחים האלה ויש להתייעץ עם רופא מומחה לפני ההחלטה על סוג הניתוח הבריאטרי המתאים יותר עבורכם.

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

69 שאלות גולשים בהמשך העמוד

09/07/2019

ניתוך מעכף לצעירים

אני בן 18 פלוס ורוצה לעשות מעקף האם זה מומלץ אא”פ שאני צעיר
משקל125 וגובה 1.80 אשמח לקבל תשובה

תודה מראש

ד"ר רועי ענבר
לשמעון שלום,
במשקלך הנוכחי תהיה מועמד לניתוח רק אם יש מחלה הקשורה להשמנה כגון סכרת, יתר לחץ דם שומנים בדם, כבד שומני, בעיות מפרקים ועוד.
ממליץ לך לנסות לרדת בעזרת דיאטה ופעילות גופנית.
במידה ותגיע למשקל 137 קג ,תהיה זכאי לניתוח גם ללא מחלות נלוות, ואז הייתי בהחלט ממליץ לך להינתח, בטרם יתפתחו בעיות הקשורות להשמנה.
בהצלחה,

ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
02/03/2019

אי ירידה במשקל לאחר ניתוח מעקף

הבנתי שיש אנשים שלא מצליחים לרדת לאחר ניתוח מעקף למרות ששמרו על הכללים, האם ניתן לאפיין קבוצות שנמצאות בסיכון לכך? האם ניתן לצפות זאת מראש?

07/08/2018

ליפני ניתוח בריאטרי ( מעקב רגיל ..לא שרוול )

שלום וברכה …אני בגיל 40 שוקל 180 קילו..סיימתי את הוועדה ומאושר לניתוח…
רציתי לדעת האם אני יוכל להקפיא את הניתוח ..לתת לאופציה של 6 חודשיים של עבודה המאפיה של מצות עבודה פיזית ( פינר מעבד הבצק עם מוט כבד בקפיצה ) שכבר עשיתי בעבר ירידה של בין 8-10 קילו לחודש .והפעם להמשיך עד פסח ..וזה יהיה הזדמנות אחרונה ליפני הניתוח??
שאלה האם מומלץ ?? ואם זה ייכשל חלילה האם אני יוכל מיד לניתוח או שאצטרך לעשות שוב את כל המהלך של הבדיקות והועדה ??

07/08/2018

ליפני ניתוח בריאטרי ( מעקב רגיל ..לא שרוול )

שלום וברכה …אני בגיל 40 שוקל 180 קילו..סיימתי את הוועדה ומאושר לניתוח…
רציתי לדעת האם אני יוכל להקפיא את הניתוח ..לתת לאופציה של 6 חודשיים של עבודה המאפיה של מצות עבודה פיזית ( פינר מעבד הבצק עם מוט כבד בקפיצה ) שכבר עשיתי בעבר ירידה של בין 8-10 קילו לחודש .והפעם להמשיך עד פסח ..וזה יהיה הזדמנות אחרונה ליפני הניתוח??
שאלה האם מומלץ ?? ואם זה ייכשל חלילה האם אני יוכל מיד לניתוח או שאצטרך לעשות שוב את כל המהלך של הבדיקות והועדה ??

22/05/2018

מה ההבדל בין מיני מעקף לבין מעקף קיבה לפרוסקופי באמצעות מכלב

שלום,
ראיתי שיש שני סוגים של ניתוח מעקף קיבה, מיני מעקף ומעקף קיבה לפרוסקופי באמצעות מכלב. מה ההבדל ביניהם. ואם קיים הבדל, איזה מהם יותר יעיל?

17/05/2018

מה קורה עם שאר הקיבה

שאר הקיבה נשאר ללא שימוש בגוף האם לא יכול להיות נמק

28/04/2018

שתיית מוגז ותוצאות לאורך זמן

עברתי ניתוח מעקף מלא לפני 5 חודשים
יש כמה שאלות לא ברורות ואין עליהם תשובות חד משמעותיות
מה עם שתיית מוגז ? ניתן לפעמים או אסור בתחילת האיסור
והשאלה השניה היא
מה קורה לאורך השנים
יש מצב שהכיס גודל וחוזר כמעט לגודל המקורי של הקיבה

21/12/2017

ניתוח מעקף והוצאת טבעת

יש לי טבעת משנת 2002. בניסיון לניפוח הטבעת נראה ברנטגן כי הטבעת חדרה לקיבה ויש להוציאה. הרופא הציע לעבור ניתוח ולהוציא הטבעת ולעשות מעקף מלא. אלא שאני 8 חודשים לאחר אוטם שריר הלב וסטנט בעורק כלילי מטופלת באפיאנט 10 מ”ג ואספירין 100. הכירורג מציע לחכות שיעברו 12 חודשים ואז לעבור הניתוח. האם זה אפשרי?

25/11/2017

הצפת סוכר

מתי נוצרת הצפת זוכר

19/11/2017

תוך כמה ימים בדרכ ניתן לחזור לשגרה ולעבודה?

תוך כמה ימים בדרכ ניתן לחזור לשגרה ולעבודה

13/10/2017

דליפה וגזים

איך אפשר לדעת שיש דליפה, מה הסימנים לכך. אני אחרי מעקף קיבה.
שאלה שנייה, מתי הגזים נעלמים בבטן אני אחרי6 ימים מהניתוח

21/09/2017

שחזור קיבה

שלום וחג שמח
עברתי ניתוח מיני מעקף ומאז אני כל הזמן משלשלת… האם אני יכולה לעבור שחזור קיבה … כלומר להחזיר את הקיבה למה שהיה פעם?

21/08/2017

האם אני יוכל לעבור ניתוח מיני מעקף

שלום ד”ר שמי ערן
לפני כ-10 שנים עברתי ניתוח טבעת אצל ד”ר אבינוח שחשבתי שיעזור לי. אמנם ירדתי קצת במשקל מ-168 ל130 אך עדיין יש הרבה מה להוריד ועקב כך התחלתי להתעניין בהוצאת הטבעת ומעבר לניתוח מיני מעקף
במקביל אני סובל מבקע בטבור ומאי ספיקה ורידית ברגליים, בנוסף לאחרונה עברתי צינטור ברגל שמאל וכן סגירת במיטריה של PFO ועקב כך נוטל באופן קבוע אספירין + קומדין

אני מעוניין לדעת האם אני יוכל לעבור ניתוח מיני מעקף ומה הסיכונים לגביי בהליך משמעותי זה

28/07/2017

מיני מעקף קיבה

האם הוצאת הטבעת שהתקין לי ד״ר אבינוח, תתבצע באותו ניתוח?
יש לי בקע בינוני במפשעה בצד ימין ובקע קטן מאוד במפשעה בצד שמאל.
הרופא אמר לי לחזור לביקורת בעוד חצי שנה.
השאלה היא: האם חובה לתקן את נושא הבקע במפשעה לפני ניתוח מיני מעקף, או שאפשר אחרי?

07/07/2017

ניתוח מיני מעקף

אני הגובה שלי 1.56 עם משקל 96 האם אני מועמדת לניתוח מיני מעקף וסובלת מדלקת מפרקים ומחלות אורטופידיות

04/07/2017

איזה ויטמינים לוקחים באופן קבוע?

היי, אני אחרי ניתוח מעקף קיבה כשנה, ירדתי קרוב ל-50 קילו, הייתי רוצה לקבל רענון איזה ויטמינים לוקחים באופן קבוע

18/06/2017

ניתוח מיני מעקף בעקבות דלקות חוזרות בלבלב בגלל טרגליצרידים גבוהים מאוד

שלום, אני בת 49, שוקלת 68 ק”ג, גובה 154 ס”מ. סובלת מטרגליצרידים גבוהים מאוד שגורמים לי לדלקות חריפות בלבלב וסכרתית מטופלת באינסולין וגלוקומין. באשפוז האחרון המליצו הרופאים על ניתוח מיני עיקוף בהשקה אחת. מה הם אחוזי ההצלחה בניתוח כזה לחולי פנקריאטיטיס? אני מפחדת להגיע לתת משקל לאחר הניתוח, האם אפשר לשלוט בירידה הדרסטית במשקל? האם יפתחו את בעית הטרגליצרידים ב100%??

ד"ר רועי ענבר
לחנה שלום,
ניתוח בריאטרי במקרה שלך הוא עניין חריג מאוד כיוון שאינך עומדת בקריטריונים הרגילים.
ככל הנראה זהו מוצא אחרון עקב הדלקות החוזרות שנגרמות עי השומנים בדם.
הניתוח בהחלט יעיל בהורדת השומני בדם אך אין ביטחון שיועיל במאה אחוזים ואין אפשרות לדעת מראש.
במקרה שלך יש צורך בדיון רב מקצועי , ויש לשקול מעקף קטן יותר עם לולאת מעי קצרה יותר על מנת להמנע מתת תזונה.
רפואה שלמה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
12/06/2017

ניתוח מיני מעקף

שלום ,
אני בת 30 ילדתי לפני שנתיים, עליתי בהיריון כ40 קילו עקב שמירת היריון בבית חולים, הצלחתי להוריד כ 15 קילו מאז ונעצרתי, הגובה שלי 170 היום אני שוקלת 90 קילו, לפי הנוסחאות באינטרנט הBMIשלי הוא 31, רציתי לשאול אם אפשר לעשות ניתוח מיני מעקף או כל ניתוח אחר חוץ מקיצור קיבה ? אשמח לעזרה

ד"ר רועי ענבר
לויוי שלום,
אין אפשרות לבצע ניתוח בbmi מתחת ל35 , מלבד בסכרת קשה ולא מאוזנת.

ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
10/06/2017

ניתוח מעקף קיבה

שלום רב,

בני בן 21 עבר לפני כשנתיים ניתוח שרוול, מאז הוא סובל נורא מריפלוקסים . הוא מטופל בנקסיום 20 מג, כשהוא צורך לפחות פעמיים ואפילו 3 פעמים ביום לצורך הרגעת הכאבים. בפגישה עם המנתח שניתח אותו הוא המליץ על ניתוח נוסף של מיני מעקף /מעקף האם יש פתרון אחר/נוסף מלבד ניתוח?

ד"ר רועי ענבר
לסופי שלום
הסיבוך של רפלוקס לאחר שרוול הוא שכיח יחסית אך ברוב המקרים מגיב היטב לתרופות ולירידה במשקל.
במידה ואין הקלה עם טיפול תרופתי הרי שאין ברירה אלא לעבור ניתוח, ומומלץ מעקף קיבה.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
04/05/2017

פגישת יעוץ עם ד”ר רועי ענבר

האם אפשר לקבל פגישת יעוץ עם ד”ר רועי ענבר בנוגע לניתוח חוזר?

ד"ר רועי ענבר
למירי שלום,
בוודאי , תוכלי להתקשר אלי 0584262485.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
30/04/2017

מעקף קיבה – ירידה לא מספקת

אני שנה לאחר ניתוח מעקף קיבה הייתי BMI 40 וירדתי רק 20 קילו שומרת מאד על כל הכללים
אמנם בחצי שנה ראשונה לא כל כך שמרתי אבל מאז אני שומרת מאד! נשאר לי לפחות עוד 20 קילו לרדת על מנת להגיע ל50% ירידה ממשקל עודף. לפי מה שאמרו לי אחרי שנה או גג שנה וחצי הגוף לא ממשיך לרדת האם אין לי סכוי להגיע למשקל הרצוי??
ושאלה נוספת – מההתחלה הייתי רעבה אף פעם לא שבעתי הכמויות נשארו אותם כמויות כמו לפני הניתוח. איך יכול להיות???

ד"ר רועי ענבר
לעדי שלום,
לא כולם מצליחים בניתוח, אמנם נדיר שלא יורדים 50 אחוז מעודף המשקלך בשנה הראשונה
אך זה קיים. מוזר שאת אוכלת אותן כמויות כמו מלפני הניתוח. יש צורך לבדוק את הניתוח מבחינה טכנית עי שיקוף בליעה לשלול פאוץ קיבה גדול.
במידה והכל תקין נסי לרדת עי פיקוח דיאטנית ופעילות גופנית, ןלהמנע מאכילת מתוקים.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
29/04/2017

מעקף קיבה

האם ירידה לאחר מעקף קיבה איטית יותר מניתוח מיני מעקף או ניתוח שרוול ?

ד"ר רועי ענבר
למירה שלום,
באופן כללי קצב הירידה דומה בשלושת הניתוחים , ותלוי יותר במאפיינים של המנותח כגון משקל התחלתי, רמת פעילות גופנית ועוד.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
16/04/2017

ניתוח מעקף קיבה

היי אני מעיין ועברתי ניתוח שרוול בגיל 20 ירדתי יפה בגיל 26 עברתי הריון והניתוח לא עזר העלתי בהריון הכל מה שהייתי ופניתי לניתוח מעקף ששם גם הייתי בהריון אבל לא שמנתי כמו בקודם אבל אני לא מצליחה לרדת במשקל
בכלל אני מנסה להוריד 18 קילו ולא הולך ואני אחרי לידה 5 חודשים כבר

השאלה שלי היא כזו
האם אפשר לעבור ניתוח נוסף אם בכל האמצעים לא אוכל לרדת וללא הצלחה

ד"ר רועי ענבר
למעיין שלום,
לא הייתי ממליץ על ניתוח נוסף שהוא אפשרי טכנית אך מסובך למדי. עלייך לבדוק את עצמך- האם אוכלת מתוקים, שתייה מתוקה ואם מקפידה על ההוראות הדיאטניות. באם התשובה לשאלות היא כן כן ולא, אין טעם בניתוח נוסף משום שגם הוא ייכשל.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
15/04/2017

משכך כאבים

שלום! לפני שבועיים עברתי ניתוח מיני מעקף. לצערי שתיתי כדורים משכך כאבים האם עשיתי לעצמי נזק האם מותר לשתות כדורים? בבה”ח אמרו שאני חייבת לשתות כדורים לבלטות הטריס…וללחץ דם.לכן גם שתיתי משכך כאבים.

ד"ר רועי ענבר
לרונית שלום,
בהחלט ניתן לבלוע כדורים מכל סוג בתנאי שאינם גדולים מאוד, וגם אותם ניתן לרוב לרסק.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
15/04/2017

כאבים בצד שמואל

ד”ר שלום ! לפני שבועיים עברתי ניתוח מיני מעקף לא ירדתי עדיין במשקל ….ובנוסף עד לי כאבים בצד שמואל כאשר אני מתקופפ כואב לאורך על הצד יד לי כאבים מה האם זה אמור להיות כך אודה על תשובה.

ד"ר רועי ענבר
לרונית שלום,
מוזר שלא ירדת המשקל שבועיים אחרי ניתוח, האם את אוכלת באופן חופשי או נשארת במיטה כל היום? -לדעתי התשובה לכך שלילית.
כאבים עשויים להיות עדיין בעיקר בצלקות הניתוח. פני למנתח במידה והתלונות ממשיכות.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
30/03/2017

כמה זמן לוקח כל התהליך

שלום,

קיבלתי הפנייה לרופא מומחה בנושא הניתוחים ורציתי לדעת בערך כמה זמן לוקח עד לניתוח עצמו? כמה כל זמן לוקח כל עניין האישורים והבדיקות?

תודה רבה

ד"ר רועי ענבר
לנעם שלום,
הזמן הוא שונה בין מטופל למטופל ובין המערכת הפרטית לציבורית.
במערכת הציבורית הבדיקות אורכות כחודשיים-שלושה ותור לניתוח עוד מספר חודשים
כלומר סביב חצי שנה. במערכת הפרטית הרבה יותר מהר- כחודש בדיקות ותור תלוי במנתח-
כחודש ברוב המקרים.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
26/03/2017

ניתוח מעקף קיבה

שלום ד”ר ענבר.
עשיתי ניתוח מעקף קיבה לפני כחודש. אני סובלת מאוד מעצירויות. ומידי פעם נראה דם טרי בצואה. האם דבר זה מצריך בדיקה?

ד"ר רועי ענבר
לדור שלום,
ייתכן מאוד שמדובר בטחורים.יש לטפל בעצירות, במידה ואין שיפור פנה לכירורג.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
09/01/2017

ניתוח מעקף קיבה

שלום,
אני בת 30, חצי שנה אחרי לידת תאומים בניתוח קיסרי, בסה”כ אחרי 2 לידות, אני 1.70 במשקל 106, בריאה באופן כללי, האם יאשרו לי ניתוח מעקף קיבה? במידה ולא האם באופן פרטי יסכימו?

ד"ר רועי ענבר
למעין שלום,
במידה וקיימת אצלך מחלה הקשורה בהשמנת היתר תוכלי להיות מועמדת לניתוח. פני לרופא המשפחה על מנת לברר זאת.
במידה ולא, לא תוכלי לעבור ניתוח בציבורי וגם בפרטי.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
08/01/2017

מעקף קיבה- סכרת

איך ניתוח מעקף קיבה משפיע על מצב הסכרת?
ולמה הוא מומלץ יותר מהניתוחים האחרים?

ד"ר רועי ענבר
לאפרת שלום,
שיפור ניכר במצב הסכרת מתרחש ברוב המנותחים-כ70-80 אחוז. כ20-30 אחוז מגיעים לרמיסיה ואינם נזקקים לתרופות כלל.
מעבר לירידה במשקל ישנם שינויים הורמונאליים לאחר הניתוח וכן תת ספיגה מסויימת שתורמים לאיזון הסכרת.
לא כל הסיבות ידועות ,בעיקר בנושא ההורמונאלי, וכן לא ברור מדוע ניתוח זה הוא היעיל ביותר, אם כי מנותחי שרוול מצליחים יפה מאוד במידה ושומרים על משקל סביר.

ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
20/12/2016

לא יורד משמעותי במשקל לאחר מיני מעקף

אני שבועיים אחרי ניתוח מיני מעקף. לא מרגיש ככ שובע ויחסית יכול לאכול מזון טחון בכמות בינונית וסהכ ירדתי 2 קילו במשך השבועיים. האם זה תקין??

ד"ר רועי ענבר
לרוני שלום,
בדרך כלל יורדים יותר מ2 קג בשבועיים הראשונים אך אין זה אומר שהניתוח אינו טוב. את זה ניתן לשפוט רק אחרי כשנה בערך שהירידה נפסקת. למנותחים שונים יש קצב ירידה שונה .
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
19/12/2016

ניתוח מעקף

עברתי לפני 4 שנים ניתוח שרוול.
עליתי מאז במשקל 15 ק”ג. כל חיי הייתי שמן וסובל מכך לאחר הירידה נעצר והיום הנני כ-15 ק”ג יותר משיא ההרזיה.
יש לציין שלפי גובה-משקל לא הגעתי למה שאני צריך מבחינת bmi
גובה:1.81
משקל:116
הנני רוצה לעבור ניתוח מעקף.
מהם הקריטריונים?
ורוצה אני דרך קופ”ח אני מבוטח של מכבי.

ד"ר רועי ענבר
לרונן שני שלום,
אתה בהחלט מועמד מבחינת נתוניך לניתוח חוזר. הקריטריון הוא bmi מעל 30.
תוכל לעבור במסגרת ציבורית בעי מימון של קופת החולים.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
15/12/2016

הרחבת הקיבה לאחר ניתוח מעקף

היי רמי אני בן 45 , שוקל 117 ק”ג גובהה 1.72 עברתי ניתוח מעקף לפני שבוע , ושאלתי (אנטומית) האם הקיבה יכולה להתרחב בעתיד מאכילה לא מסודרת ? או שתהליך ההשמנה יכול לקרות בלי שום קשר להתרחבות הקיבה ? הרבה תודה דודו

ד"ר רועי ענבר
לדודו שלום,
שתי האפשרויות נכונות, לעיתים יש התרחבות של פאוץ הקיבה או של המעי הדק שמחובר אליו ביחד עם עלייה במשקל, לעיתים רואים תופעה זאת ללא עלייה במשקל, ולעיתים יש עלייה במשקל שאינה קשורה להתרחבות.
רפואה שלמה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
16/11/2016

ניתוח לחיבור הקיבה מחדש

עברתי ניתוח מעקף לפני 4 חודשים עם כל הסיבוכים האפשריים וכיום אני מאבד משקל ללא הפסקה כיום אני עומד במצב של תת משקל וזאת לאור אי יכולת לאכול.
ביום ראשון הקרוב אני אמור לעבור ניתוח לחיבור הקיבה מחדש. האם אני עושה נכון ??

ד"ר רועי ענבר
לרמי שלום,
הניתוח שאתה עתיד לעבור הוא נדיר מאוד, ואני בטוח שנשקל היטב טרם ביצועו, וזהו מוצא אחרון.אני מעריך שעקב הסיבוכים ישנה היצרות בהשקה שאינה מאפשרת מזון בכמות מספקת. במידה ומדובר בתת תזונה עם השקה תקינה, ניתן לשפר תזונה עי מתן לוריד או ישירות למעי עי ניתוח קטן.
עליך לתת אמון בצוות המטפל ,ואני מאחל לך החלמה מהירה.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
05/10/2016

מעקף/מיני מעקף קיבה

אני בת 49.5, גובה 176, שוקלת 106 ק”ג. סובלת מדלקות פרקים. האם עומדת בקריטריונים? האם אתה מנתח בשיבא, כיצד ממליצים אם מיני/מעקף רגיל? עד כמה מהיר הוא התהליך מרגע האישור ועד הניתוח?

ד"ר רועי ענבר
לרונה שלום,
ממשקל108 קג ומעלה, ובתוספת מחלה הקשורה בהשמנת היתר תוכלי להיות מועמדת לניתוח.
אני מנתח בבית חולים מאיר ובאסותא.
הבחירה בין מיני מעקף למעקף רגיל הוא בדרך כלל העדפת המנתח ו/או המנותח, התוצאות דומות בשני הניתוחים,מיני מעקף קל יותר טכנית אך הנסיון איתו קצר טווח יותר מאשר עם מעקף קלאסי.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
16/09/2016

ניתוח מעקף קיבה

שלום,
אני לומדת סיעוד ולמדנו על ניתוח מעקף קיבה, עלתה שאלה בכיתה למה משאירים את החלק הגדול של הקיבה בגוף ולא מוציאים אותו כמו שמוציאים את החתך של הקיבה בניתוח שרוול?
נשמח אם תוכל להסביר לנו את השיקולים לכך, שנבין יותר טוב את החומר הנלמד.
תודה רבה מראש

ד"ר רועי ענבר
לאורטל שלום,
כריתה שלמה של הקיבה היא ניתוח גדול מאוד, עם סיכונים רבים , ובמקרה הזה מיותר לחלוטין
כיוון שרק לעיתים נדירות ישנן בעיות אונקולוגיות או דלקתיות עם הקיבה השארית . בניתוח שרוול החלק המנותק הוא ללא אספקת דם ולכן יינמק וייצור דלקת אם לא יוצא החוצה,לא כך במקרה של מעקף קיבה.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
15/09/2016

חולת צליאק כשנתיים לאחר ניתוח מעקף קיבה!

באוקטובר 2014 עברתי ניתוח מעקף קיבה , עם פתיחה מלאה של הבטן , עקב הידבקויות מניתוחי עבר. אני חולת צליאק והניתוח היה מהסוג הזה עקב פנקריאטיטיס כרוני+טריגלצרידים+כולסטרול +סוכרת , כל אלו ברמות גבוהות ומסוכנות לבריאותי. עד לפני חודשיים , עוד הייתי בירידה מתמדת במשקל , כולל שלשולים וחוסר ספיגה של המזון באופן קבוע. לוקחת ויטמינים ותוספים קבוע. מזון ללא גלוטן וללא סוכר.בעת הניתוח משקל היה 81 ק”ג , גובה 161 ס”מ. עד לפני חודשיים שקלתי 55.7 ק”ג. bmi-21.49. לפני בחודשיים התחלתי להתעורר תמיד לפנות בוקר עם כאבי תןפת ב”כיס קיבה” כמו כיב קיבה , כמו בהתקפי גלוטן מהם סבלתי בעבר. למותר לציין שבמהלך הניתוח תיקנו לי בקע סרעפתי לצד ימין , אבל הכאב בדיוק כזה חזר. אני חשה שנפח קיבתי גדל (תחושה של רעב פתאום) שאיננה כבר שנתיים (יכולתי לא לאכול כל היום ולא חשתי שום רעב). מנת האוכל שלי גדלה קצת ועליתי ל-57.4 ק”ג כרגע. למותר לציין שעקב הטראומה של להיות שמנה וסובלת מאוד בעברי , אני בלחץ נוראי כרגע , למרות שמבחינה פיזית , אני חשה יותר טוב , פניי נראות פחות חולות והגוף קצת התחזק. אני פוחדת מאוד מעלייה במשקל ולא יודעת כיצד לשמר את הקיים. לא רוצה לשקול יותר מ-56 ק”ג חשה שזה המשקל האידיאלי עבורי. מה ניתן לעשות ? אני בבית , לא עובדת מוכרת נכה בביטוח לאומי לצמיתות וכרגע לא עושה שום פעילות גופנית. אנא עזרה!!!!

ד"ר רועי ענבר
לשי שלום,
מדובר להבנתי בשתי בעיות-כאבים וחשש מעלייה במשקל
לגבי הכאבים עליך לפנות לכירורג בריאטרי, בשאיפה המנתח על מנת להיבדק ולבצע גסטרוסקופיה ובדיקות דימות במידת הצורך.
העלייה הקלה שלך במשקל היא כנראה לטובה בשלב זה כיוון שסבלת בעבר מתת ספיגה וכעת נראה שהעניין משתפר.
לגבי חשש מעלייה נוספת במשקל,העניין תלוי רק בך. עלייך להשמע להנחיות הדיאטנית
ולא לאכול מאכלים משמינים
בוודאי שהעניין אינו קל, אך המאבק נמשך גם אחרי ניתוח מוצלח
אני בטוח שתוכלי לשמור על משקלך,העזרי באנשי המקצוע
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
12/09/2016

דלקת בושט

לפני 25 עברתי קיצור קיבה וטבעת והיום אני רוצה לעבור מעקף קיבה בגלל שקשה לי לעשות פיעלות גופנית בגלל בעיות ברכיים וגם בעויות בלוטת התריס עשיתי גסטרוגופיה ויש לי דלקת ושט ההאם אפשר לנתח? והאם הניתוח יעזור לי לתפקוד בלוטת כצריס

ד"ר רועי ענבר
ליעל שלום,
אם הbmi שלך מעל 30 את יכולה להיות מועמדת לניתוח מעקף קיבה. הדלקת בושט לא מונעת את הניתוח.
ישנם מקרים שעם הירידה במשקל לאחר ניתוח יש שיפור בתפקוד בלוטת התריס, אך אין בטחון בכך.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
10/09/2016

האם מותר לי לשחק כדור רגל

היי רציתי לדעת אם מותר לי לשחק כדור רגל אני אחרי ניתוח מיני מעקף קיבה אם זה מסוכן לי

ד"ר רועי ענבר
לצביקה שלום,
לאחר חודש וחצי מהניתוח ניתן לבצע כל פעילות גופנית ללא חשש. רצוי בצורה ההדרגתית על מנת למנוע פציעות.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
09/09/2016

הריון לאחר ניתוח מעקף

אני בחורה בת 24 ללא ילדים ורציתי לדעת איך ניתוח מעקף קיבה משפיע על הריונות לאחר הניתוח?

ד"ר רועי ענבר
לרחל שלום,
ההשפעה היא חיובית בלבד-קל יותר להיכנס להריון במשקל תקין מאשר בהשמנת יתר משמעותית.
מעבר לכך אין השפעה שלילית כל עוד לא נכנסים להריון בזמן הירידה התלולה במשקל בחודשים הראשונים אחרי ניתוח ןמקפידים על נטילת ויטמינים והוראות הדיאטנית.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
02/09/2016

ניתוח נוסף

שלום
עברתי לפני שש וחצי שנים ניתוח שרוול. הורדתי כשלושים ק”ג ובשנתיים האחרונות העליתי מתוכם עשרים ק”ג בחזרה.
אני בת 49 גובהי 1.47 ואני שוקלת 85 ק”ג. מצבי הבריאותי תקין.
אני שוקלת לעשות ניתוח טבעת ועדיין בהתלבטות.
מבקשת את עצתך והמלצתך לגבי ניתוח נוסף
תודה

ד"ר רועי ענבר
לסיגלית שלום,
את בהחלט עומדת בקריטריון לגבי ניתוח חוזר. אין אפשרות לשים טבעת על שרוול, הניתוח המומלץ לך הוא מעקף קיבה.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
12/08/2016

ההצפה

רציתי לדעת אם כל כמות של מתוק יכולה לגרום להצפה כי אני כן הייתי רוצה להיות מסוגלת לטעום קצת מתוק מדי פעם ולא להתנזר לגמרי לכל החיים…בנוסף-האם זה נכון שמעקף קיבה יכול לגרום לדיכאון?

ד"ר רועי ענבר
למיקי שלום,
הסימפטומים של הצפה שונים ממנותח למנותח, יש רגישים לה מאוד, ויש כאלה שלא חווים אותה מעולם. אין דרך לדעת אלא אחרי הניתוח.
אין קשר ישיר בין ניתוח לדיכאון, ייתכן שזה עשוי לתרום לכך במקרים בודדים, כאשר יש תלות גדולה באכילה כמווסת רגשי,דבר שאמור להתגלות בבדיקה הפסיכולוגית ולעיתים למנוע ניתוח.

ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
13/07/2016

ניתוח נוסף

אני אחרי ניתוח טבעת וניתוח שרוול. בכל אחד מהניתוחים ירדתי יפה בהתחלה אבל אח”כ הירידה נעצרה. אני עולה במשקל בהתמדה ולא מצליחה להשתלט על העליה.
כמובן ששינוים גדולים באורח חיי, לא היו.
האם יש טעם לשקול ניתוח נוסף? איזה?
אני בת 57 ושוקלת 98 ק”ג 1.60 ס”מ. ובס”ך הכל בריאה. נוטלת תרופות לטיפול בדיכאון.
לחץ דם תקין ללא בעיה עם כולסטרול ועם סכרת גבולית שנשארת באותה רמה שנים רבות ללא תרופות.
תודה

ד"ר רועי ענבר
לדורי שלום,
ניתן באופן עקרוני לבצע ניתוח נוסף מסוג מעקף קיבה אך ייתכן שהבעייה היא בך ולא הניתוחים.
על מנת לבדוק זאת עליך לפנות למרפאה בריאטרית ולעבור הערכת כירורג, דיאטנית ופסיכולוגית.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
12/06/2016

ניתוח

כבר שאלתי ומשום מה המחקו את השאלה.
אני בת 33 שוקלת 84 קילו גובה 152 מעונינת לבצע ניתוח שרוול אפילו באופן פרטי. האם יאשרו לי?
בעבר הייתי סובלת מיתר לחץ דם.
תודה

ד"ר רועי ענבר
לאור שלום, במידה ויש יתר לחץ דם או בעייה נוספת הקשורה בהשמנת יתר תוכלי להיות מועמדת לניתוח. פני לרופא המשפחה על מנת לברר זאת.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
09/06/2016

מים ואוכל יחד

היי אני כבר 3 שבועות וקצת אחרי מיני מעקף. אוכלת פתית ולחמית חיטה מלאה. לפעמים שוכחת שאסור לשתות בזמן הארוחה או ממש אחריה. מפחדת שאולי בגלל זה הקיבה תתרחב?

ד"ר רועי ענבר
לריקי שלום,
עלייך לבצע את ההנחיות ולהקפיד עליהם. במידה ושכחת מדי פעם אין בכך כל סכנה ,והרחבה אינה מתרחשת כל כך מהר.
החלמה מהירה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
25/05/2016

ירידה במדרל

רציתי לדעת כמה יורדים במשקל החודש הראשון לאחר ניתוח מיני מעקף?

ד"ר רועי ענבר
לדולי ריזק שלום,
זה תלוי במשקל ההתחלתי ושונה בין מנותח למנותח. בדרך כלל מדובר בין 10 ל15 קג.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
18/05/2016

המלצה על רופא מנתח

שלום ד”ר…
אני מתגוררת בדרום ואשמח להמלצתך למנתח בבאר שבע.

ד"ר רועי ענבר
לרוני שלום,
לצערי אין מנתח שאני ממליץ עליו בבאר שבע.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
18/04/2016

כיס מורחב בקיבה

למה נוצר כיס מורחב בקיבה לאחר ניתוח שרוול..וריך מתקנים??

ד"ר רועי ענבר
לרינה שלום,
הכיס יכול להווצר עקב אכילה מעל ההמלצות, או עקב בעייה טכנית בניתוח.במידה ויש עלייה במשקל התיקון המומלץ על ידי הוא לבצע מעקף קיבה.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
09/03/2016

ניתוח חוזר לאחר מעקף קיבה לעשות מעקף תריסריון

ד”ר שלום.
אני 4 שנים לאחר ניתוח מעקף קיבה.עשו לי אותו לא בגלל בקע סרפטי. ירדתי במשקל. ועכשיו עליתי 25 ק”ג בחזרה…האם יש אפשרות לעשות ניתוח נוסף…לא הכל אני יכולה לאכול.לא כל אוכל עובר .למשל בשר לא עובר בכלל לקיבה ניתקה בחזה ואז אני מקיאה אותו.
האם אפשר לעשות ניתוח חוזר או ניתוח מעקף תריסריון.שמעתי שאחרי מעקף תריסריון משקל לא חוזר. תודה.

ד"ר רועי ענבר
לילנה שלום,
באופן עקרוני אין אפשרות לבצע מעקף תריסריון אחרי מעקף קיבה, ולמעשה ניתוח זה וכל ניתוח אחר מחייב חיבור מחדש של הקיבה למצבה לפני המעקף,ואז ביצוע ניתוח מתקן. זוהי פרוצדורה לא שכיחה ואינני מכיר מנותחים שעברו אותה.
ממליץ לך להתייעץ עם פרופ קידר בבילינסון.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
27/02/2016

ספיגת כדורי פרוקסטין אחרי מעקף

שלום! האם כדורים נגד חרדה 40 מ״ג ביום ייספגו בגוף או שזה מהווה בעייה לאחר מעקף קיבה? תודה מראש . רונית.

ד"ר רועי ענבר
לרונית שלום,
ידוע ממחקרים שיש ירידה בספיגה של התרופה שציינת אחרי מעקף קיבה, אך האפקט אינו בהכרח החמרה במצב הדיכאון כיוון שגם המשקל יורד במקביל. אין לי אפשרות לנבא כיצד זה ישפיע עלייך, התייעצי עם הפסיכיאטר והכירורג על מנת להגיע לפתרון אופטימאלי.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
30/01/2016

בקע בקייבה

האים כאשר יש בקע בקיבה אפשר לתקן אותו כאשר עושים ניתוח מעקף?

ד"ר רועי ענבר
לשרונה שלום,
אני משער שאת מתכוונת לבקע סרעפתי. בדרך כלל בבקע קטן אין צורך בתיקון כאשר מדובר על מעקף קיבה. ניתוח זה גם פותר את בעיית הרפלוקס.
באם הבקע גדול ויש צורך, ניתן לתקן באותו הניתוח את הסרעפת, אך שוב , בדרך כלל אין צורך.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
08/12/2015

תרופות לשיכוך כאבים אחרי ניתוח מיני מעקף.

אני אחרי ניתוח מיני מעקף קיבה.
מעבר לכאבים במקום הניתוח או בכתף שמאל כפי שהיה צפוי
אני סובלת מכאב גב בצד שמאל .
אופטלגין נוזלי אינו מועיל האם ניתן להשתמש הערות וולטרן?

ד"ר רועי ענבר
לציפורה שלום,
לא רצוי להשתמש בוולטרן אחרי ניתוח כיוון שעשוי להעלות את הסיכוי לכיב ודימום מההשקה.
פני לרופא המטפל שיתאים לך טיפול אנלגטי מספק, ויראה האם יש צורך בביקורת נוספת של המנתח.
החלמה מהירה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
07/11/2015

מיני מעקף

שלום!
האם לאחר ניתוח מעקך אפשר להשמין בחזרה?
שמעתי שאחרי ניתוח מיני מעקף אי -אפשר להשמין בחזרה.
תודה
אורית.

ד"ר רועי ענבר
לאורית שלום,
בהחלט ישנם כשלונות גם במעקף קיבה ובמיני מעקף. האחוזים נעים בין 10 ל30 אחוז , במחקרים ארוכי טווח שונים.
אין ניתוחים ללא כשלונות,ובניתוחים הקיצוניים כמו מעקף תריסריון נדיר מאוד שעולים במשקל אך משלמים על כך בחסרים תזונתיים ובשלשולים כרוניים.
אין פתרון מושלם כעת לבעיית ההשמנה, אך צריך תמיד לשאוף לכך.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
23/09/2015

דיאטה מקדימה

שלום רב, האם לפני ניתוח מעקף קיבה צריך לבצע דיאטה מקדימה של 3 שבועות כמו לפני ניתוח שרוול. פשוט על הדף שקיבלתי רשום שזאת דיאטה לפני ניתוח שרוול ורציתי לדעת אם זה אותו דבר. תודה

ד"ר רועי ענבר
לליטל שלום,
כן בהחלט, מדובר באותה דיאטה לאותה מטרה-להקטין את הכבד והשומן התוך בטני על מנת לאפשר ניתוח טוב יותר מבחינה טכנית.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
07/08/2015

צואה דמית לאחר מעקף קיבה

שלום, אני יומיים לאחר מעקף קיבה. פעמיים יצאה לי קיבה רכה מאוד על סף שלשול עם דם כהה מאוד. כרגע על כלכלה של מים ומרק צח וממחר מתחילה לאכול יוגורט.. כמה זמן אם בכלל צפויה להיות קיבה כזו כהה/דמית? תודה.

ד"ר רועי ענבר
לאפרת שלום,
עלייך להבדק עי רופא כיוון שייתכן ודיממת/מדממת ממערכת העיכול לאחר הניתוח. אם אמנם יש דימום הוא לרוב מהשקת המעי הדק לקיבה.
יש לבדוק המוגלובין ,ולהשוות לתוצאה לפני הניתוח.אם את מרגישה טוב בסך הכל כנראה ומדובר בדימום שפסק או דימום איטי מאוד.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
27/07/2015

מעקף קיבה חוזר

הייי רציתי לדעת האם אפשרי לקיים מעקף קיבה חוזר או סוג של תיקון הצרה חוזרת משהו?? מתחילה לעלות במשקל לא שולטת על עצמי…. אני אחרי שנתיים…

ד"ר רועי ענבר
לשולה שלום,
ניתן לתקן מעקף קיבה במידה ויש הרחבה ניכרת של גדם הקיבה והמעי הדק התפור אליו. זאת מבצעים עי חיתוך ותפירה של החלק שהתרחב.
על מנת לבדוק אם קיימת הרחבה כזאת יש לבצע שיקוף בליעה וגסטרוסקופיה.
במידה ואין הרחבה כזאת, יש מנתחים המניחים טבעת על חיבור גדם הקיבה, אך מעבר לכך אין אפשרות לתקן.
לפני שמתחילים בתהליך יש לנסות לשפר הרגלי אכילה בעזרת דיאטנית ופסיכולוגית במידת הצוררך.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
25/05/2015

בטן עליונה תפוחה

שלום, לאחר כשלושה שבועות לאחר מעקף קיבה בטן עליונה תפוחה. מה יכולים להיות הגורמים לכך? תודה רבה

ד"ר רועי ענבר
לקרן שלום, קשה לענות לך ללא בדיקת הבטן , אך אם אין כאבים חריגים, הקאות או חום, קרוב לודאי שלא מדובר בעניין מדאיג.
במידה ויש סימפטומים כמו שתיארתי או שהתופעה נמשכת יש לפנות לרופא.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
18/04/2015

מבקשת המלצה למנתח בבי”ח ציבורי

שלום לך ד”ר רועי ענבר. אני עתידה לעבור ניתוח למעקף קיבה, בועדה ביקשו רק שאביא אישור מפסיכיאטר ומבחינתם – אני עומדת בקריטריונים. אין לי יכולת כספית עבור ההשתתפות העצמית באסותא ויהא עלי לעבור הניתוח בבית חולים ציבורי. אני גרה בקרית אתא ובקרבתי – ב”ח הגליל בנהריה, רמב”ם, בני ציון. אפשרי אף להגיע לת”א בעת הצורך. התוכל להמליץ לי על מנתח? אני חוששת שגם כך אני ברמת סיכון גבוהה יותר עקב שלל בעיות בריאות ומעוניינת במנתח מנוסה, בעיקר במעקף קיבה, שהינו מורכב יותר.
אשמח להכוונה או לגורם שיכול להמליץ לי באופן אובייקטיבי.
תודה
טל

ד"ר רועי ענבר
לטל שלום,
באיזור הצפון אני ממליץ על דר עסאליה מרמבם. באיזור המרכז על עצמי, דר קידר מבילינסון, דר סובחי מאיכילוב.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
02/12/2014

ניתוח חוזר

ד”ר רועי שלום,

אני בחורה בת 27, לפני כ-3.5 שנים ביצעתי ניתוח שרוול, ירדתי 30 קילו ועליתי אותם בחזרה מהר מאוד. אני כרגע על BMI 44 . לצערי הרב אף אחד לא הסביר לי שהיה עדיף לי לבצע מעקף קיבה עקב ההתמכרות הקשה שלי למתוקים ופחמימות, אני מודעת לזה שניתוח חוזר זה לא פיתרון קסם אבל האוכל זה הנחמה שלי ואין לי כוחות יותר לדיאטות ואני התחלתי לחשוב על ניתוח חוזר. רציתי לשאול אותך מספר שאלות:

1. איך אני מתחילה את התהליך לניתוח חוזר (אני חברה בקופת חולים מכבי)
2. כמה זמן החלמה יש בניתוח הזה? (יש לי פעוט בן שנה ואני עובדת משרה מלאה)
3. כמה זמן בערך לוקח לקבל אישור לניתוח? ומה הקריטריונים לקבלת אישור כזה?

אני אשמח מאוד לעזרתך
לילה טוב :)

תמרה

ד"ר רועי ענבר
לתמרה שלום,
אכילת מתוקים היא בעייה קשה לאחר ניתוח מכיוון שגם כמות קטנה שלהם היא עם ערך קלורי גבוה.
אין הנחייה חד משמעית שמעקף עדיף על שרוול בנושא זה, אך יש מנתחים הממליצים על כך.
חשוב לדעת ששום ניתוח לא יעזור אם לא מפסיקים את אכילת המתוקים ולא נצמדים להנחיות.
הניתוח כאמור אינו תרופת פלא לבעייה.
באופן עקרוני את זכאית לניתוח חוזר ותקבלי אישור אם הוועדה תתרשם שאת נחושה הפעם להצליח ולהפסיק עם המתוקים.
את התהליך את עושה בדיוק כמו בניתוח הקודם,קבלת אישור ראשוני וביצוע בדיקות ולבסוף אישור של ועדה.תפני לרופא המשפחה שינחה ויפנה אותך.
ההחלמה ממעקף קיבה לפרוסקופי היא דומה לשרוול לפרוסקופי. במידה והניתוח יהיה פתוח מסיבות שונות, ההחלמה ארוכה יותר, כשבוע בבית החולים.
בהצלחה,
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
01/12/2014

שיטה חדשה

EndoBarrier®

מה דעת הרופא על שיטה זו החדשה
פרטים ראיתי כאן

http://www.endobarrier.co.il/endobarrier/

ד"ר רועי ענבר
לנפתלי שלום,
השיטה שציינת כוללת החדרה של שרוול פלסטי דרך הקיבה המבצע מעקף של התריסריון. חלק גדול מן
האנשים שעברו את הפרוצדורה חשים אי נוחות ויש צורך להוציאו. חלק מוצאים עקב נדידה של השרוול קדימה במערכת העיכול.
בנוסף המתקן אינו קבוע ויש להוציאו אחרי מספר חודשים, כך שיש בעייה לשמור על המשקל באם ירד
בתקופה שהיה השרוול.
השיטה אינה נחשבת כמקובלת כיום לטיפול קבוע בהשמנת יתר ,יש דיווחים על תוצאות טובות כגישור
לניתוח-כלומר ירידה במשקל עי ההתקן ואז ניתוח שנעשה במשקל נמוך ובטוח יותר.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
30/11/2014

ניתוח מעקף קיבה לבחור המאופיין כ PDD

וועדה בריאטרית לא נותנת אישור לניוח קיצור קיבה בגלל החשש שהוא לא מודע מספיק לעצמו ולא יוכל לשמור מאכילה בולמית
האם ניתוח מעקף קיבה כן אפשרי לו
מדובר בבחור המאופין P.D.D בתפקוד גבוה, משקל 135 ק”ג גובה 1.82 bmi 40.3

ד"ר רועי ענבר
לשמואל שלום,
במידה וקיים חשש כפי שעלה בועדה לגבי היענות לטיפול אחרי הניתוח, החשש קיים לגבי כל סוג של ניתוח בריאטרי, לא משנה סוגו.
במידה ויש לך השגות לגבי החלטת הועדה, יש אפשרות לפנות לועדה בבית חולים אחר , ייתכן והמסקנות יהיו שונות מכיוון שהדברים אינם שחור ולבן ברוב המקרים.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
02/11/2014

כמה זמן אורך הניתוח של מעקף הקיבה?

כמה זמן אורך הניתוח של מעקף הקיבה?

ד"ר רועי ענבר
שלום,
הניתוח אורך בדרך כלל בין שעה וחצי לשלוש שעות, תלוי בקושי הניתוחי שהוא שונה בין מנותח למנותח, וכן בנסיון ומיומנות המנתח.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
26/09/2014

התאמה לניתוח

אני בן 54 בגובה 1.75 מ’ משקלי כ-88 ק”ג הנני חולה סוכרת . לצערי המינונים של האינסולין הולכים וגדלים .
ברצוני לדעצ לגבי התאמתי לניתוח ולאיזה סוג של ניתוח תהיה השפעה חיובית על הסוכרת וההשמנה ?
תודה

ד"ר רועי ענבר
לרון שלום,
רק ממשקל 94 קג , ובתנאי שהסכרת לא מאוזנת תוכל להיות מועמד לניתוח.איני ממליץ לך לעלות במשקל אלא לנסות לרדת בעזרת דיאטה ופעילות גופנית.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
10/09/2014

בעיית סוגרים

עברתי פעמיים ניתוח טבעת ללא ירידה במשקל והקאות אין ספור.
התייעצתי עם 2 רופאים שאמרו לי שלא ניתן לנתח אותי לשרוול אלא למעקף בלבד.
שאלתי, האם קיימת בעיית סוגרים וחוסר שליטה על היציאות לאחר המעקף?
תודה.

ד"ר רועי ענבר
למלכי שלום,
במידה ואוכלים לפי ההנחיות אין בעייה של שלשולים אחרי ניתוח מעקף קיבה. זוהי אינה בעייה שכיחה אחרי ניתוח זה.
במידה ומדובר על מעקף תריסריון הרי שזוהי כן בעייה שכיחה עקב בעיות בספיגה שקיימות אחרי הניתוח.
רוב הסיכויים שדובר על מעקף קיבה, עליך לוודא זאת.

ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
07/08/2014

ניתוח מעקף קיבה

האם אני יכולה לעבור ניתוח מעקף קיבה עם משקל: 96 וגובה: 170 ??
(נא לא לפרסם)

ד"ר רועי ענבר
.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
06/07/2014

מעקף קיבה

אני עברתי ניתוח מעקף קיבה לפני שנה וחצי. הורדתי בחמישה חודשים הראשונים 30 קג. נכון להיום חזרתי לבצע דיאטות שנהגתי קודם עקב עליה חוזרת של משקלי. כמויות האוכל שאני מסוגלת לאכול הינן ביליתי מוגבלות. איך יתכן מצב כזה כאשר נפח הקיבה קטן כל כך?

ד"ר רועי ענבר
.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
06/07/2014

מעקף קיבה

אני עברתי ניתוח מעקף קיבה לפני שנה וחצי. הורדתי בחמישה חודשים הראשונים 30 קג. נכון להיום חזרתי לבצע דיאטות שנהגתי קודם עקב עליה חוזרת של משקלי. כמויות האוכל שאני מסוגלת לאכול הינן ביליתי מוגבלות. איך יתכן מצב כזה כאשר נפח הקיבה קטן כל כך?

ד"ר רועי ענבר
לאירית שלום,
עם חלוף השנים אחרי ניתוח בריאטרי יש עלייה בתיאבון וביכולת האכילה. כ20 אחוז מהמנותחים חוזרים שוב להשמין עקב כך , ולכן המאבק אינו מסתיים בניתוח ונמשך למעשה כל החיים.
קיימת גם אפשרות שהניתוח לא היה אופטימאלי, ואז ניתן לתקן בניתוח חוזר.
לשם כך עלייך לפנות שוב למרפאה בריאטרית ולעבור הערכה.
אם את מסתדרת בדיאטה בלבד הרי שעדיף לא לעבור ניתוח חוזר שהוא ברמת סיכון גבוהה יותר מהניתוח הראשון.
ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
31/05/2014

מעקף קיבה.

כמה זמן אסור לקיים יחסי מין לאחר הניתוח?
האם יש בעיה להיכנס להריון לאחר הניתוח?
האם יש בעיות מסוימות לילדים שנולדו להורה שעבר קיצור קיבה?
איפה אפשר לדבר עם אנשים שעברו את הניתוח?
האם לאחר שיורדים במשקל יש בגוף עור מדלדל? איך אפשר למנוע את זה?

ד"ר רועי ענבר

למור שלום,

רצוי להמנע כשבועיים כדי למנוע פגיעה באיחוי הפצעים.

לא רצוי להכנס להריון כשנה אחרי הניתוח , על מנת לא לעבור אותו בזמן של ירידה חדה במשקל,דבר שעשוי לפגוע בהתפתחות ההריון עקב כך שהאם אינה מסוגלת לאכול בצורה מספקת. לאחר שנה נבלמת הירידה במשקל ואין בעייה להכנס להריון.

ניתן לדבר עם מנותחים בפורומים השונים באינטרנט,וכן ניתן להגיע למרפאות לטיפול בהשמנת יתר ולבקש לדבר עם מנותחים,בהסכמתם כמובן.

בחלק מהמנותחים שירדו יפה במשקל ישנם עודפי עור,זה תלוי במידת הירידה וכן בסוג העור. לא ניתן למנוע זאת,אך ניתן לעבור ניתוח פלסטי לתיקון,דבר שעושים לא מעט מנותחים ובעיקר מנותחות.


ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
09/05/2014

ניתוח קיצור קיבה

אני שוקלת 94 קילו והגובה שלי הוא1.55 ואני סובלת ממסטיניה גרביס אני מעוניינת לעשות את הניתוח כדי לא סכן את עצמי יותר אני בת 30

ד"ר רועי ענבר

לירדן שלום,

את גבולית מבחינת הbmi, ממליץ לך לפנות למרפאה בריאטרית עם המלצת נוירולוג ולהיבדק.

יש סיכוי טוב שתוכלי לעבור ניתוח.


ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.
15/04/2014

bmi

אני בת 44 שוקלת 91 וגובה 1.68 אוכלת מתוקים ופחממות סובלת מעודף משקל מעל 20 שנה סובלת מצרבת ושותה omepradex על בסיס יומי כמה שנים…האם אני יכוה לעשות ניתוח????

ד"ר רועי ענבר

לפאולה שלום,

חישוב מדד הbmi שלך הוא 32,שאינו מהווה אינדיקציה לניתוח  במקרה שלך.

אני ממליץ על ירידה במשקל  בעזרת אנשי מקצוע מתאימים.

בהצלחה,


ד"ר רועי ענבר
אחראי תחום השמנת יתר בכירורגית ב' , בית החולים מאיר.

שאלות נוספות בנושא: ניתוח מעקף קיבה

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים