מערכת העיכול

לניתוח קיצור קיבה יכולה להיות השפעה גדולה על אורח החיים שלכם ועל איכותם. על מנת להבין טוב יותר את המשמעות הפיזיולוגית וההשלכות של ניתוח קיצור קיבה על גופכם נתחיל מההתחלה, מהמקום בו הכל מתרחש- מערכת העיכול.
מערכת העיכול כוללת את כל האיברים השותפים בקליטת מזון, פירוקו ועיבודו לצורך ספיגה בגוף והפרשת עודפים ופסולת לא נחוצים.

האיבר הראשון דרכו נקלט המזון הוא כמובן הפה – בעזרת השיניים, הלשון והרוק מתבצע חיתוך ופירוק ראשוני של המזון. המזון עובר אל הלוע שאחראי לקשר בין חלל הפה אל הושט.

הושט הינה צינור ארוך שתפקידו להעביר את המזון מטה אל הקיבה, אשר בה מתבצעת תחילת תהליך העיכול העיקרי וספיגת המזון בגוף.

הקיבה היא למעשה שק בנפח של 1000-1500 סמ”ק המאחסן ומפ

מערכת העיכול

מערכת העיכול

רק את המזון ליחידות המתאימות יותר לספיגה בגוף. העיכול מתבצע בעזרת חומצה המופרשת לקיבה על ידי הגוף. בסוף תהליך העיכול המתבצע בקיבה, מועבר המזון אל המעי הדק המורכב משלושה חלקים: התריסריון, שהוא החלק העליון של המעי הדק ואליו מגיע המזון מהקיבה דרך שסתום השוער שהוא למעשה שריר המווסת את התרוקנות הקיבה לתריסריון. השסתום הינו חד כיווני ועל ידי כך נמנעת חזירת מזון מכיוון המעי כלפי מעלה לכיוון הפה. בתריסריון נספגים רוב הסידן והברזל הנחוצים לגוף. העיכול נמשך במעי הריק, שהוא החלק האמצעי של המעי הדק, ובמעי העקום שהוא החלק התחתון של המעי הדק ובו נספגים ויטמינים וחומרים נוספים. במעי נספגים ומעוכלים חומרי המזון בגוף בעזרת מיצי עיכול המופרשים מבלוטות סמוכות – הלבלב והכבד המייצרים מיצי מרה ומיצי לבלב. המעי הדק הוא צינור ארוך מאוד, אשר אורכו הוא בין שישה לשמונה מטרים.

מבט על הקיבה

מבט על הקיבה

הפסולות והשאריות שלא נספגו ועוכלו במעי הדק מועברות אל המעי הגס ומסולקות מהגוף בצואה, כאשר תפקידו המרכזי של המעי הגס הוא ביצוע ספיגה של נוזלים מהמזון אל תוך מערכת הדם, ובכך הפיכה של הצואה למוצקה ויבשה יותר.

כעת כשברור מהם התפקידים של כל איברי מערכת העיכול ניתן להבין מדוע ניתוחי קיצור קיבה מתמקדים ומציעים פתרון להשמנת יתר בעיקר באמצעות שני מנגנונים – שינוי נפח הקיבה, כך שנפח האגירה שלה יקטן משמעותית וכתוצאה מכך כמות האוכל הנצרכת יורדת, או שינוי מהלך מעבר המזון דרך התריסריון, ובכך הפחתה של כמות המזון הנספג בגוף.


מידע אודות מערכת העיכול

יש לכם שאלה? כתבו לנו ותקבלו תשובה אישית בדוא"ל מהרופא


קראתי והסכמתי לתנאי השימוש

שאלות נוספות בנושא: מערכת העיכול

לחצו על הלינקים וצפו בשאלות של גולשים בנושאים השונים